НОВИНИ


Експерти разясняват ще има ли пробив в преговорите между енергетиците и управляващите

7 3443 03.10.2023
Експерти разясняват ще има ли пробив в преговорите между енергетиците и управляващите
Стопкадър: Нова телевизия

Предстои извънредна среща в Народното събрание между протестиращите и управлението. На разговорите освен представители на миньори и енергетици ще присъстват министър-председателят акад. Николай Денков, министри, лидери и депутати от партиите, които подкрепят управлението. Всички страни са потвърдили, че ще участват в тази среща.


Вчера протестиращите поставиха шест искания.

 

„Голяма част от исканията не се отнасят до социалните нужди на хората, които работят в сектора. Това е притеснително”, алармира старши анализаторът в Програма „Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията Костанца Рангелова.

 

По думите й Механизмът за капацитет е вид субсидия. "Няма как да стане от правна гледна точка. От 2025 г. няма как да субсидираме въглищните централи, те трябва да функционират на икономически принципи", обясни експертът.

 

Защо този механизъм за капацитет не е направен вече е въпрос, който трябва да се зададе на предишен екип на Министерството на енергетиката, обясни Меглена Антонова, ръководител на екипа на „Грийнпийс България”.

 

„Когато дискусиите за тези механизми за капацитет започнаха през 2017 г., беше въпрос кои технологии могат да влязат в механизмите. Когато се прие регламента, националните правителства трябваше да изготвят оценка за адекватността на системата. Да стартира реформи и да предостави субсидия, докато реформите се включват”, посочи тя.

 

Енергийният експерт Красимир Манов от своя страна отбеляза, че това е регламент на ЕК, който е приключил през 2019 г.

 

„От 1 януари 2026 г. не може да има държавни субсидии за ТЕЦ-овете”, допълни Манов.

 

"Надявам се днес да започне разговор", подчерта Меглена Антонова. „По какъв начин се запазват работните места, по-скоро икономическото развитие на тези региони, как тези хора имат работа и висок стандарт на живот, а не конкретни позиции на дадени места. Имаме частни 2 въглищни централи, чиито договори изтичат догодина и след още 2 години. Те са частни централи и тях ли ще ги субсидираме?”, попита Антонова.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама