НОВИНИ


Споразумението с миньорите - в седем точки. Ще се гласува и в НС

15 4478 03.10.2023
Споразумението с миньорите - в седем точки. Ще се гласува и в НС

Седем точки съдържа подписаното между миньорите, синдикатите и изпълнителната власт споразумение, обяви пред журналисти премиерът акад. Николай Денков. Той заяви, че първите две ще бъдат внесени и гласувани в Народното събрание, за да е ясно, че зад тях застава не само изпълнителната власт, но и мнозинството в парламента, което подкрепя правителството.


"Шест са исканията на синдикатите. Успяхме да постигнем консенсус. Това е добра крачка напред, за да продължим диалога", заяви пред журналисти бившата енергийна министърка на ГЕРБ Теменужка Петкова. 


"Рестартирахме процеса, който прекъсна на 30 септември, когато бяхме готови да обсъждаме споразумение, но това не се случи. Стартирахме от тези шест точки и имаме крайно споразумение, което беше подписано от основните участници. Това е начало на едно доста по-широко обсъждане. Важно е, че подписите стоят под седем точки. Първите две са по-експретни, защото ще бъдат внесени в НС, за да е ясно, че ангажиментът е не само на правителството, но и на партиите, които го подкрепят. Решение на останалите формации е дали ще се присъединят", обясни Денков. 

 

Една от организациите е заявила, че не е готова да подпише споразумението - иска да обсъди споразумението първо с протестиращите. По думите на Денков има разнобой в исканията на самите протестиращи.

 

“Голяма част от дискусиите беше и около това, че е трудно да има съгласие и между самите протестиращи”, обясни още премиерът.


Той отново увери, че държавата няма да затваря административно централи, които работят на въглища, независимо дали са частни, или не. 


"Те ще имат възможност да продължат да работят и пазарът ще реши кои ще останат. Имаме нужда от базови мощности, които да са достатъчни за стабилността на енергийната система. Нито правителството, нито която и да е партия може да рискува такова нещо. Ще имаме базови мощности, колкото е необходимо, за да може да работи енергийната ни система. Разговорите са дълги, защото трябва да покажем на хората, че грижата я има, но и всичко трябва да съответства на европейските изисквания. Няма как да стане това, което те искат. Има правила и те ще се спазват. Целта е същата - ТЕЦ-овете да работят толкова, колкото им позволява пазара и в същото време да имаме достатъчно електроенергия", допълни Денков.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама