Сърбия освободи от ареста поелия отговорност да нападението в Банска и прилежащия манастир с един убит косовски полицай в края на септември, но обеща разследване в момент, когато Прищина уверява, че ще предостави доказателство за ролята на сръбския президент Александър Вучич.
Пред Си Ен Ен косовският президент Вьоса Османи поиска международната общност да санкционира Сърбия. По думите ѝ заповедта за акцията дошла направо от Вучич: "Имаме ясни доказателства, които ще публикуваме в следващите дни, за директни нареждания, дошли от Вучич", каза тя в интервю за Кристиан Аманпур.
Османи каза, че Косово също така иска да бъде екстрадиран обявилият се за организатор Милан Радойчич. Съд в Белград обаче съобщи в сряда сутринта, че е отхвърлил искането на прокуратурата Радойчич, който бе и заместник-пресдедател на водещата сръбска политическа сила в Косово "Сръбска листа", да остане в ареста. Забранено му е единствено да напуска Сърбия и да влиза в Косово (необходимо за властите уточнение, тъй като Белград не признава независимостта на Прищина, обявена през 2008 г.). Прокуратурата обяви, че ще обжалва.
Премиерът Ана Бърнабич обеща ролята на Радойчич да се разследва, направи го и Вучич, като се зарече "всеки извършил наказателно деяние" да бъде наказан в интервю за Аманпур, излъчено преди това с Османи. Тогава бе съобщено и че Радойчич в момента се намира в Сърбия.
Натискът върху Сърбия нарасна заради случая, при който около трийсет души проникнаха в манастира "Банска" в северната част на Косово, като преди това нападнаха полицай. След смъртта на служителя на реда силите за сигурност застреляха още трима нападатели - етнически сърби. Хърватия и Албания поискаха мерки срещу Белград, но някои евродепутати поискаха и сръбските власти, и косовските да понесат последици за ескалацията.