От 2015 г. започва да нараства необходимият осигурителен стаж за пенсиониране в общата, т.нар. трета, категория труд - с по четири месеца на година, като целта е до 2024 г. да достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете. Това е само едно от окончателните предложения за промени в Кодекса на социалните осигуровки на социалния министър Тотю Младенов и шафа на НОИ Христина Митрева.
Всички промени предстоят да бъдат обсъдени от Надзорен съвет на НОИ във вторник, в сряда - на поредно заседание на тристранката, след което влизат в Министерския съвет.
Стана ясно още, че въпреки недоволството на бизнеса, професионалните пенсионни фондове спират да съществуват от 1 януари 2011 г., а активите им ще се прехвърлят в общ новосъздаден фонд "Ранна пенсия", в който няма да има лични вноски.
Предложенията предвиждат също от 2015 г. с шест месеца на година да нараства необходимата възраст за пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд до достигане на 55 години за жените и 58 години за мъжете при първа категория и 60 години за жените и 62 години за мъжете, работещи при във втора категория.
От 1 януари 2011 г. осигурителните вноски на работещите при тези категории труд ще се привеждат по сметката на новосъздаден фонд към НОИ "Ранно пенсиониране" - 12 на сто за първа категория и 7 на сто за втора категория.
От 12 на 18 месеца се увеличава периода, от който ще се изчислява обезщетението за майчинство и безработица. От НОИ се оплакаха от злоупотреби при досегашния режим, който предвиждаше размерът на обезщетението да се изчислява според дохода, върху който човек си е внасял осигуровки за последната 1 година.