Покровителстват ли ГЕРБ и “Възраждане” схемите с лекарства в частните болници? Въпросът изниква след като двете партии се противопоставиха на промени в Закона за обществените поръчки, с които на практика частните болници ще бъдат задължени да провеждат такива за дистрибуцията на медикаменти.
В пленарна зала бяха обсъдени и гласувани на второ четене предложенията за промени в ЗОП, които трябваше да приведат родното законодателство в съответствие с европейските изисквания. От години срещу България има наказателна процедура от ЕК, защото частните болници у нас разчитат на определени дистрибутори и нямат задължение да провеждат обществени поръчки при покупката на лекарства, които се плащат от НЗОК. Така се стига до разлика в цената, която е до 10 пъти по-голяма.
Промените обаче, предупредиха от бранша, щяха да накарат НЗОК да сключва договори с всички лечебни заведения, но без да е ясно при какви точно условия.
“За какво става дума - преди години частните болници са освободени от задължението, когато закупуват лекарствени продукти, които после НЗоК плаща, да провежда обществени поръчки", поясни той.
Промените в зала първоначално не били подкрепени от ГЕРБ, а "Възраждане" са се въздържали, но на прегласуването са обърнали позициите си, след като Костадин Ангелов от ГЕРБ се е обърнал към групата на Костадин Костадинов и е поел “кратък диалог”.
“След това Възраждане обърна вота и на прегласуването предложението беше отхвърлено, с което се запази положението и, за съжаление, общественият ресурс отново ще се пропилява. Най-лошото е, че при това положение България ще влезе в наказателната процедура на ЕК, каза пред журналисти Явор Божанков от ПП-ДБ.