Сегашният лидер на "Хамас" е един от освободените 1026 политически затворници в Израел, разменени за един пленен израелски войник, държан 5 години в подземие в Газа, което израелските армия и служби не са могли да открият. Как да преговарят сега израелците с тях и как да им вярват.
Арабският свят започва да гледа през призмата на морала, а той в тази история не е на страната на "Хамас". Това каза пред БНР доц. Мира Майер, експерт по политиката в Близкия изток и преподавател в НБУ.Тя подчерта, че Израел е показала твърда решимост да отговори на това, което се случи на страната.
"Прилича на атентата от 11-и септември, защото тогава беше война срещу цивилни. Случилото се на 7-и октомври в Израел също е война срещу цивилни", коментира доц. Майер.
По думите ѝ дори от арабския свят има осъждане на терористичните действия на "Хамас" срещу цивилни в Израел:
"Което ме навежда на мисълта, че арабският свят вече започва да гледа през призмата на морала, а не просто на етническата привързаност към една или друга организация. Моралът в тази история не е на страната на "Хамас".
Тя изтъкна, че трябва да се следи с особено внимание мнението на Саудитска Арабия, Египет, Турция и Иран.
"Саудитска Арабия има амбициите да управлява този регион, надявам се в мир", подчерта доц. Мира Майер и уточни, че Саудитска Арабия е излязла с декларация, че "Хамас" са подкрепяни и действията им са подклаждани от Иран, което в последствие се е потвърдило от други източници.