Д-р Максим Бенвенисти, преподавател по История на ционизма в Историческия факултет на Софийския университет, припомни пред БНР, че цялата история на Израел е изпълнена с конфронтация с различни сили в арабското общество. "Но държавата не е това, което е била през 1967 година, когато разгроми армиите на три арабски държави за 6 дни".
Той посочи също, че израелското общество е разделено през последните години.
"На пръв поглед заради реформите в съдебната система, но зад това стоят дълбоки социални противоречия и процеси на ерозия в политическата класа".
Максим Бенвенисти отбеляза, че няма как да не играят роля и интересите на трети страни.
"Нищо в Близкия изток от 80 години не е ставало без участие на някоя трета страна – най-често няколко велики сили и техните помощници. Сега интерес имат всички - Русия, САЩ, Иран и Египет. "Хамас" има обучени 40 хиляди бойци в ирански тренировъчни лагери".
Той посочи, че има значение също ескалацията на жестокостта, агресивността и пренебрежението към каквито и да е правила в целия свят. Експертът подчерта, че това не е война между две държави, а между дървата Израел и терористичната организация "Хамас".
"Има и символна страна на нещата - 50 години след Йом Кипур – по време на празника Симхат Тора, когато евреите отбелязват даването на Тората от Бог на еврейския народ. Това са символи и са част от пропагандата, която има за цел да мотивира мюсюлманите".
Има 5 арабско-израелски войни и всяка от тях е носила риск от световна война, отбеляза Бенвенисти.
"А сега войните в този регион станаха много - Украйна, Нагорни Карабах. За първи път съм смутен".