„Културата и духовният живот са емблема на Русе. Ще продължим да подкрепяме иновативни събития и проекти, привличащи местни творци, които да утвърждават града ни като културно средище. Надграждаме и познатите ни събития, които са станали традиция. Работим заедно с институциите и неправителствения сектор, приветстваме и подпомагаме хора с идеи, отдадени русенци, които творят и вдъхновяват съгражданите си“. Това заяви кандидатът за кмет на Община Русе от МК „БСП за България“ Пенчо Милков на срещата си с културните дейци.
Той отбеляза, че в следващите 4 години средствата за проекти и фестивали по програма „Култура“ ще продължат да растат. През 2023 г. те бяха увеличени, а улеснените условия за кандидатстване предизвикаха рекорден брой проекти.
Подкрепата за местните културни институти ще продължи както до момента – много извън гласуващата се ежегодно общинска субсидия за тях, възлизаща на близо 260 хил. лв. След пожара през 2020 г. общината пое режийните разходи не само на театъра, но и на операта, което ще продължи, а помощта за Кукления театър бе увеличена.
„Читалищата са уникално българско явление, което трябва да съхраним не само като институция, но и като духовни общности, пазещи българщината и предаващи я във времето“, отбеляза Пенчо Милков. Той предвижда подпомагането на самодейните състави и читалищата да продължи да расте. В периода 2020-2023 г. над 400 000 лв. бяха инвестирани за ремонтни дейности и климатизация за читалищните сгради в Русе и малките населени места. Удвоена бе и общинската субсидия за дейността им, като общата стойност на средствата, инвестирани в развитието им през този период достигна над половин милион лв.
В бюджета на общината за 2024 г. са заложени и 30 хиляди лева за иновативни проекти за обновяване на градския дизайн. Идеите ще бъдат оценявани от Комисията по градски дизайн и целят Русе да се изпълни с полезни и привлекателни градоустройствени и художествени елементи.
Във финален етап е подготовката на книгата, посветена на първите неща, случили се в Русе, която се разработва от екип изследователи, краеведи и няколко местни институции.
За да се подпомогне местната художествена общност и занаятчии, се финализира и процедурата за обособяването на т.нар. Алея на занаятите на кея, където всички гости на града и туристи от акостиращите кораби ще могат да закупят произведения на местни творци.