Половината от собствениците на луксозни имоти в София не си плащат данъците, каза пред КРОСС главният архитект на София Петър Диков. Това сочели първоначалните данни от анализа на Националната агенция за приходите (НАП).
“Не са си извадили удостоверение за въвеждане в експлоатация и по тази причина не са се регистрирали да си плащат данъците”, пояснява Диков. Течала проверка и най-вероятно ще се установяла кой от кога живее в имота си чрез сметките за ток и вода. Данъците щели да бъдат наложени със задна дата, тъй като по данъчния закон не било задължително сградата да е въведена в екслоатация, за да се искат налози. “В момента, в който започне да се използва, собствениците трябва да си плащат данъците”, коментира арх. Петър Диков.
Около 350 бил броят на опасните сгради в София. Приключвал конкурс за избор на фирми и до края на годината 10-15 от паянтовите постройки щели да бъдат разрушени. Общината изготви списък на опасните сгради след трагичния инцидент на ул. “Алабин”, когато под срутила се постройка загинаха две момичета. Според Диков проблемът бил, че трябват пари за премахването на подобни обекти. Освен това имало и сгради, които наемателите им не искали да напуснат. Някои от съборетините пък били частни или с неясен собственик и нямало много механизми за събарянето им.
Подобен бил случаят със строеж в кв. “Манастирски ливади” на т. нар. Дом за българите, за който алармира партия “Другата България”. Постройката била изоставена от 30 г. и била към Държавната агенция на българите в чужбина. “Засега е оградена, охранява се, но определено е опасна. Мисля, че и тя няма много ясен собственик”, поясни арх. Диков.