Училищни директори настояват за облекчаване на правилата при карантиниране на болни от COVID-19 ученици, предаде БНР.
Към момента те се поставят под задължителна изолация за 7 дни. А контактните съученици и преподаватели са за пет дни под карантина.
Искането за промяна в Закона за здравето или за нов регламент за действие в подобни казуси, ако законовата промяна не може да се осъществи в бърз порядък, е изпратено преди дни до министерствата на здравеопазването и на образованието.
Съюзът на работодателите от системата на народната просвета изрази мнение, че е редно правилата от пандемията да се изменят.
Величка Тасиджикова, секретар на УС на Съюза, каза следното:
"Специалистите ни увериха, че COVID-19 може да бъде в руслото на стандартните вирусни заболявания. Няма никаква здравна причина, която да налага карантиниране на цяла паралелка. Ние сме поставени в ситуация на нонсенс и налагане на мярка, която знаем, че не е добра, но не можем да не я наложим, защото трябва да спазим закона".
Училищните директори отбелязват проблемите, които генерира непроменената нормативна уредба - родителите остават в дома си, за да гледат деца до 14-годишна възраст, училищата - при възможност - извършват дистанционно обучение, което е по-некачествено, а учителите преподават в хибридна среда.