Ще тръгне ли хуманитарна помощ към ивицата Газа? Организацията на обединените нации заяви, че очаква първата доставка да се осъществи в следващите дни. На място е генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
ООН описа преговорите за отварянето на коридор за хуманитарна помощ като "напреднали" и "задълбочени". Египет казва, че е отворил своята страна на граничния пункт “Рафах” към Газа - египетските държавни медии съобщиха, че ГКПП “Рафах” към Газа ще бъде отворен за няколко часа в петък, но Израел каза, че тепърва предстои въпросът да бъде обсъден.
В сряда САЩ заяви, че е постигнато споразумение 20 камиона с хуманитарна помощ да бъдат пуснати в Газа през “Рахаф”. В момента десетки камиони, превозващи гориво и хуманитарни стоки, са паркирани от египетската страна и чакат пунктът да бъде отворен. Според агенция “Ройтерс” чакащите на границата товарни автомобили са над 100.
Споразумението беше постигнато, след като топдипломатът на САЩ Антъни Блинкен прекара 9 часа в телефонен разговор с премиера Бенямин Нетаняху в опит да го убеди Израел да допусне изпращането на хуманитарна помощ, но и тогава Тел Авив не предостави гаранции, че ще се въздържи от нанасяне на удари в района на "Рахаф".
Има само два други гранични пункта от и към ивицата Газа - Ерез, пропускателен пункт за хора между Израел и Северна Газа, и Керем Шалом, който е предимно за търговски стоки между Израел и южна газа. И двата в момента са затворени.
Сега "Рафах" е единственият пропускателен пункт, от който може да влезе хуманитарна помощ в ивицата Газа.
Жулиет Тума от агенцията на ООН за палестинските бежанци, UNRWA, казва, че през последните няколко седмици Газа се е "превърнала в адска дупка". Говорейки пред BBC Newsday, тя призова обсадата на Газа да бъде вдигната, тъй като цивилните се нуждаят незабавно от хуманитарни доставки. След атаката на "Хамас" над Израел на 7 октомври Тел Авив блокира всякакви доставки до ивицата. Организации се опасяват, че цивилното население няма достъп дори до достатъчно питейна вода и предупреди за началото на епидемия и разпространението на болести.
Тума добави, че "часовникът тиктака“ и че не знае кога ще бъде отворен граничният пункт Рафа.
На въпроса какво ще се направи, за да се гарантира, че помощта няма да попадне в ръцете на “Хамас”, тя каза, че UNRWA има “строги системи за контрол и наблюдение“, тъй като 13 000 служители на организацията предоставят помощ само на хора, които се нуждаят от нея
ФрогНюз