НОВИНИ


Фалшиви новини, спорни снимки и видеа заляха социалните мрежи. Какви са реалните факти?

13 4647 22.10.2023
Фалшиви новини, спорни снимки и видеа заляха социалните мрежи. Какви са реалните факти?
скрийншот, bTV

През последните две седмици конфликтът в Близкия изток попадна в плен и на дезинформацията. Фалшиви новини, спорни снимки и видеа наводниха социалните мрежи. Какви са реалните факти?


Докато войната в Близкия изток се води напрегнато на терен, в интернет се развива друга активна битка - между истината и лъжата. От 7 октомври насам социалните мрежи са атакувани от непрестанна дезинформация.

 


.
Видео внушава, че представители на "Хамас" преминават от Газа в Израел с парапланери. Заснет е парапланерист, който се сблъсква с електропровод, след това възниква пожар. При внимателна проверка на кадрите обаче става ясно, че този инцидент няма нищо общо с атаката на терористичната организация. Случил се е на корейския остров Чеджу през юни тази година. Отразен е от множество местни медии.


.
.
В мрежата на фалшивите новини попадна и Би Би Си. В манипулирано видео, споделено в Тelegram и X-платформата, доскоро известна като Twitter. Авторите му използват логото и подхода на британската обществена медия.


.
Те внушават, че журналисти от разследващия сайт "Bellingcat" са установили, че оръжията, предоставени от НАТО на Украйна, са били продадени на "Хамас". То се разпространява предимно в руски канали в социалните мрежи.


.

Съюзниците в НАТО, въоръжавайки Украйна, не само се провалиха да освободят украинските територии, но и несъзнателно предизвикаха напрежение в Близкия Изток. Причината е ужасяващото ниво на корупция в Украйна.

 

От Би Би Си и "Bellingcat" нарекоха видеото "фалшиво". Малко след атаката на "Хамас" украинският президент Володимир Зеленски многократно изрази подкрепа за Израел.


.
"Единствената разлика е, че има терористична организация, която нападна Израел, a тук има терористична държава, която нападна Украйна. Декларираните намерения са различни, но същността е една и съща", каза Зеленски.


.
„И двете страни се състезават за видимост повече - най-вече за аудитории извън техните територии, най-вече европейската аудитория. Там се търси подкрепа и симпатизанти“, каза Руслан Трад от Лабораторията за дигитални разследвания на Атлантическия съвет за bTV.

 

В клип, споделян в X се твърди, че е заснето момче от Газа, скърбящо за загиналите си сестри. Видеото обаче е в онлайн пространството от почти 10 години. Излъчвано е от Си Ен Ен през февруари 2014 г., докато сирийското правителство бомбардира контролирани от бунтовниците части на Алепу.


.

„По време на военни конфликти, включително в Украйна, се използват стари кадри, които предизвикват емоционална реакция, най-вече са кадри на мъртви, на убити деца, разрушения. Трябва да се вижда драматична картина, която да привлича погледа. В случая с "Хамас" и Израел, имаме примери на видеокадри, които са стари, смесени с нови такива. Пример за такова видео имаше при самата атака на "Хамас", когато беше публикувано видео, в което има стари кадри от учение на "Хамас", но те са представени като част от атаката върху Израел на 7 октомври“, обясни Трад.

 

И още едно многократно споделяно видео, за което се твърди, че показва кадри от "ново въздушно нападение над части от Израел".

 

Любопитното обаче е, че кадрите са от видеоигра, "Arma 3", става ясно от видеоклип, качен в YouTube през миналата година..

Изображенията от играта са били използвани и преди, за да представят некоректно други военни конфликти, включително руската инвазия в Украйна.

“По принцип тази игра - "Arma", е популярна сред геймъри, които харесват игри със стрелби, но често - заради това, че самата игра е много добри разработена, много реалистична, често се използват кадри от тази игра като представяне на кадри от актуален конфликт - имаме примери от Украйна, Сирия, Газа и Израел. И разбира се, най-често се използва, през последните години от конфликта в Сирия, тъй като е многомащабен и деконструктивен. Предлага голям набор от кадри, които може да се ползват, да се рециклират за използване в дезинформация“, смята Трад.

 

Друга манипулативна техника - онлайн беше разпространено изображение, за което се твърди, че е съобщение на Белия дом за предоставяне на помощ от 8 милиарда долара на Израел. Внушението е, че това ще е за сметка на подкрепата за Украйна. Такова реално съобщение няма. За подготовката на неистинския документ по всяка вероятност е използван меморандум, издаден през юли от Белия дом за подпомагане на Киев.


.
„Винаги лагерът Русия-Украйна-Китай се е стремял да отдалечи Израел, да не помага на Украйна. В момента също имаме такава дезинформационна война, в която се насажда едно разделение, че САЩ ще дават повече сега на Израел, отколкото на Украйна. Ще помагат на израелската армия заради конфликта с "Хамас", за сметка на фронтовите линии в Украйна, което на терен няма подобно отражение, но все пак в онлайн пространството тези гледни точки, тези фалшиви данни вече повлияха на общественото мнение“, добави Трад.

 

Още една медия попадна в дезинформационната вълна през последните дни. Акаунт в X, използващ името "Фарида Хан", твърди, че е журналист на Ал Джазира в Газа. Той публикува съобщение, в което се посочва, че има видеозапис от "падането на ракета на "Хамас" в болницата" при инцидента във вторник. Впоследствие медията предупреди потребителите на социалните мрежи, че акаунтът няма връзка с медията, и че нямат такъв служител.


.
.
„Най-опасно е привличането на симпатизанти, които доскоро може да не са били така активни или да не са имали подобно отношение към конфликта, но попадайки на посланията и тези послания, смесени с жестоките кадри, на които станахме свидетели, биват повлияни. През последните дни видяхме, че има терористични атаки, има също така атаки върху синагоги, имаме дори атака върху семейство в САЩ, само защото жената е със забрадка“, каза Трад.

 

На този фон заради лавината от сигнали за дизинформация Европейската комисия вече разследва Facebook, X и TikTok за работата им с онлайн съдържанието, свързано с войната в Близкия изток.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама