Има вече натрупан опит със строителството и с експлоатацията на ядрените блокове, така че не може да се говори за липса на знание и умение или разбиране на технологията АР-1000. Това каза пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум, който коментира темата за изграждането на нови два блока в АЕЦ "Козлодуй".
Той посочи, че вече има построени ядрени блокове от този тип, какъвто ще бъде 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" - два от тях са в Китай, има един вече построен в САЩ, довършва се втори.
Експертът подчерта, че с използването на налична инфраструктура на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще се намали цената на проекта.
"България вече е изготвила доклад по оценка на въздействието на околната среда. Този доклад е преминал всички необходими обсъждания в страната и в съседни страни. Той е одобрен и е в сила. Когато се развива ядрена технология, с нашите съседни страни трябва да сме и сме в непрекъснат контакт. Ние вече сме уведомили Румъния за предстоящото изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", обясни той и уточни, че остава Министерството на енергетиката да уведоми румънското енергийно министерство.
„По думите на Антон Иванов компанията "Уестингхаус", която е основен доставчик на оборудването, е добре позната в България. Тя работи на площадката на "Козлодуй" по различни проекти още от 1995 г.
Според Иванов изграждането на новите ядрени реактори в срок до 2033 г. е голямо предизвикателство:
"Има всички предпоставки проектът да се случи и да бъде реализиран в зададените му рамки, но трябва консолидация на наличните ни инженерни екипи, за да се осъществи проектът за нови блокове на АЕЦ "Козлодуй".