НОВИНИ


Защо Вучич свика предсрочни парламентарни избори в Сърбия?

1 4761 01.11.2023
Защо Вучич свика предсрочни парламентарни избори в Сърбия?

Президентът на Сърбия Александър Вучич разпусна парламента и официално насрочи предсрочни парламентарни избори за 17 декември. В същия ден ще се проведат местни избори в 65 общини, включително в Белград. Решението на сръбския президент да разпусне парламента потвърждава провеждането на избори през декември, което беше широко очаквано, пише британския вестник "The Guardian".


Според косоварите това е и причината той да не се съгласи с новото решение на САЩ и ЕС за управлението на Северно Косово след петчасовите срещи в Брюксел миналата седмица с участието на френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц, италианския министър-председател Джорджa Мелони и върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел.

 

Въпреки че Косово се съгласи с всички части на плана, който беше представен на лидерите на Сърбия и Косово на отделни срещи предишната събота, Вучич отказа да го подпише.

 

Косово отдавна подозира, че Сърбия няма да подпише никакво споразумение за самоуправление на северните общини, където населението е с преобладаващо сръбско, защото това би било стъпка по пътя към официалното признаване на Косово от Белград.

 

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви вчера пред Вучич и косовския премиер Албин Курти, че ЕС очаква Сърбия и Косово да спазват споразуменията, които сключиха в Охрид, Македония, тази година за нормализиране на отношенията си.

 

Фон дер Лайен се срещна с Вучич в Белград ден след като поиска от Сърбия да "изпълни фактическото признаване на Косово".

 

След срещите си в Брюксел тримата лидери на ЕС призоваха ръководството на Косово да продължи изпълнението на плана за самоуправление, известен като асоциация на общините със сръбско мнозинство, а Сърбия - да постигне признаване.

 

Експертите смятат, че вотът и липсата на работещ парламент ще позволят на Вучич да спечели време и да отложи решенията за връзките с независимото и предимно албанско Косово, което Сърбия все още разглежда като своя южна провинция, пише "Ройтерс".

 

В понеделник правителството на Сърбия изпрати на президента предложение за разпускане на Народната скупщина. Както заяви правителството, провеждането на нови парламентарни избори при съществуващите обстоятелства би осигурило по-висока степен на демокрация и би намалило напрежението между противоположните варианти в обществото".

 

На 11 септември група опозиционни партии, организатори на протестите "Сърбия срещу насилието", поискаха провеждането на предсрочни парламентарни избори и избори в Белград до края на тази година. На 27 септември, няколко дни след нападението в Банска в Косово, президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че правителството ще изпълни исканията на опозицията и ще насрочи избори.

 

Големи протести в цяла Сърбия започнаха през май т.г. след масовите стрелби от 3 и 4 май, когато първо 13-годишното момче уби девет души в начално училище, а след това 21-годишен мъж откри огъън и уби осем души. Сред исканията на опозицията бяха оставката на отговорните държавни служители, забрана на медийното съдържание, популяризиращо насилието, и уволнение на членовете на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ). Дори след 26 поредни протеста правителството не изпълни нито едно от исканията на опозицията.

 

Повечето коментатори обаче са съгласни, че предвид факта, че управляващата коалиция не е загубила мнозинството си, решението за свикване на предсрочни избори се основава на стратегически съображения на партията на Вучич.

 

На този фон, председателят на Сръбската радикална партия (СРП) Воислав Шешел заяви, че СРП ще участва със Сръбската прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич в белградските и местните избори в градовете и общините в Сърбия, съобщава телевизия Ен 1.

 

"Обявеното съвместно участие в предстоящите избори на Сръбската прогресивна партия и Сръбската радикална партия е доказателство за окончателното завръщане на Александър Вучич към радикалната политика на обиди, омраза, насилие и изолация, която той се опитваше да скрие през последните десет години", каза един от лидерите на сръбската опозиция, председателят на Партията за свобода и справедливост Драган Джилас, цитиран от вестник "Данас". Джилас добави, че страхът на загубата на властта и идването на справедливостта е толкова голям, че Вучич се хвърли в прегръдките на Шешел, за когото твърдеше, че се опитва да го ликвидира.

 

Джилас казва, че Шешел не се е променил и не се е присъединил към Сръбската прогресивна партия, а Вучич се е върнал при радикалите, за да "чертаят отново заедно мишени на гърбовете на политическите си опоненти, където свършват куршумите, да използват престъпници, за да пребиват несъгласни, да гонят деца от детските градини, да затварят медии и да застрашават университета".

 

Според Джилас винаги, когато Шешел и Вучич са били на власт, сърбите са живеели в страх и несигурност, изолирани и скарани със света. Винаги, когато Шешел и Вучич взимаха решения, след тях оставаха плачещи майки, черни кърпи и окървавени ризи, каза той.

 

Джилас подчерта, че когато и да са управлявали радикалите, Сърбия е вървяла назад. Той заключи, че Вучич е прав само в едно нещо - това са решаващи избори, защото гражданите избират между обединените радикали и нормалността, която те са отнели от сръбските граждани, "избират между тяхното грозно минало и нашето бъдеще".

 

ФрогНюз

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама