България ще увеличи разходите си за отбрана, като ще похарчи средства за бойни самолети, патрулни кораби и бронирани машини, посочва "Политико" като водеща новина в дневната си справка за развитието на отбраната.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев заяви, че българското правителство планира да изразходва поне 2% от БВП за военни цели до 2027 г. "Най-вероятно над 2 процента, тъй като в продължение на десетилетия модернизацията на въоръжените сили е била забавяна", каза той.
Три приоритета
България ще се съсредоточи върху бойните самолети, върху изграждането на два патрулни кораба и закупуването на бронирани машини, посочва изданието. София е в "напреднала фаза" на подписване на договор за превозни средства Stryker на стойност 1,5 млрд. долара, но все още чака окончателното гласуване в парламента. "Въпросът е да намерим време", обясни Тагарев.
Вълнение в радарите
Българското министерство на отбраната все още не е избрало изпълнител за закупуване на 3D радари за военновъздушните си сили, каза Тагарев. Пет компании, сред които френската "Талес", италианската "Леонардо", испанската "Индра", американската "Локхийд Мартин" и израелската "Елта Системс", са подали оферти за внимателно следения договор. Тагарев заяви, че процесът е във "финален стадий", но не иска да се ангажира, че "ще имаме договор тази година".
Парите на ЕС трябва да са от полза за всички
"Каквото и да реши да инвестира ЕС, то трябва да допринесе не само за капацитета на една компания, но и за интеграцията на отбранителната индустрия като цяло и за сигурността на веригата за доставки", смята Тагарев.
Да се купува от САЩ не е проблем
България - купувач на американски изтребители - не е сред страните от ЕС, които се противопоставят на закупуването на чуждестранни оръжия. "Ако складовете ви са празни, искате бързо да ги запълните", каза Тагарев, "стига доставчикът да е съюзник, произходът му е второстепенно съображение".
ФрогНюз