Българският офис на европейската прокуратура може да бъде даден като добър пример. Tова каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след среща с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел. Според Кьовеши у нас са заложени добри стандарти.
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел заяви след срещата с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, че за това правителство борбата с корупцията е върховен приоритет:
"От разговора ни по различните теми разбираме, че България може да бъде държава-членка на Европейския съюз, задаваща стандарти. Благодаря ѝ за това силно послание. Това ни натоварва и с още много отговорност да продължим по пътя, по който от ден първи това правителство върви - борба с корупцията, ясна реформа в правосъдната система, конституционни промени".
Разговорите са били по няколко теми. Кьовеши ги определи като "много конструктивни и ползотворни".
"Първо трябва да завършим процеса по финализиране на офиса на европейската прокуратура в България, така че да е напълно функциониращ. Много стъпки са направени. Но в момента не сме запълнили броя на делегираните прокурори. Сравнявайки офиса с другите европейски, това е добър пример за отдаден и независим екип", похвали ни Кьовеши.
Помолена да коментар на доклада, според който през бургаската рафинерия "Лукойл" е заобикалял европейските санкции върху руския петрол, Кьовеши заяви:
"В този момент компетенциите ни по темата са много ограничени. В същността на подобни престъпления е контрабандата, където имаме определени правомощия. Имаме няколко случая. За съжаление регламентът на европейската прокуратура се прилага по различен начин в отделните страни членки, затова не можем да прилагаме правомощията си навсякъде, когато става дума за контрабанда".
ФрогНюз