"Ние чрез нашия вот посочваме проблемите и тестваме това мнозинство". Това каза Кристиан Вигенин, заместник-председател на Народното събрание и депутат от БСП. Въпреки това по думите му ГЕРБ няма да напусне правителството, което пък поражда въпроса защо се губи ценно парламентарно време за дейности, които предварително са обречени.
"Ако мнозинството не стои зад това правителство, очевидно се отварят много опции и след едни избори се създават нови възможности", посочи той в ефира на БНР.
"Бих възразил, че няма нова политическа ситуация и нови нагласи. Тези местни избори показаха сериозно разместване на влиянието на формациите, на този етап на местно равнище", изтъкна Вигенин.
"Много често парламентът изземва функциите на правителството", смята депутатът. Според него не може парламентът да се превръща в квази Министерски съвет, "при това без последващ контрол".
Отношението на ГЕРБ към правителството Вигенин разчита така:
"Спектакъл, на който различните действия ги гледаме в продължение на месеци. От една страна, постоянни скандали и разправии, от друга страна – явно много добра спойка, която очевидно не е в такава степен публична, а някъде в сенките. Те ще си стоят заедно дотогава, докогато могат да напасват своите преди всичко икономически, бизнес интереси, някъде и политически. Това се случва в сенките, не пред очите на хората".
Той допусна, че при гласуването на бюджета за догодина от ГЕРБ ще искат да се разпише за пред хората къде какво трябва да се направи, а "в сенките ще бъде разписано и кой точно трябва да го прави".
ГЕРБ няма да напусне правителството, при положение, че има възможността "чрез решението по бюджета да се разпределят едни милиарди, където трябва", смята Кристиан Вигенин, според когото "тази политика е в ДНК-то на ГЕРБ" и "ГЕРБ превърна корупцията в държавна политика".
Преди вота на недоверие по темата национална сигурност и отбрана, Вигенин посочи, че "единственото, с което се занимаваме напоследък, е внасяне на техника, закупуване на техника, ние просто я плащаме, още не е дошла – както за самолетите: първата, втората партида, сега "Страйкър"-ите". Според него "отбраната не е само да внесеш морално остарели машини". Не е ясно в какъв срок според Вигенин трябва да се изпълняват дългосрочни инвестиции, за които е обичайно да отнемат много години.
Загуба на време ли е вторият вот на недоверие?
Точно такива са изгледите към момента. И при този вот - както и първият път, гласовете на внасящите го БСП, ИТН и "Възраждане", както и Радостин Василев, са недостатъчни, за да бъде прекратено управлението на настоящето правителство.
Първият вот бе за политиката в енергетиката и на фона на протести по повод плановете на правителството за справедлив преход към по-нисковъглеродна енергетика. Очаквано, той не успя.
Самата идея за втори вот на недоверие се появи веднага след отхвърлянето на първия, като БСП настояваха той да бъде внесен още преди изборите. От "Възраждане" обаче задържаха внасянето до днес.
Общо групите на БСП, ИТН и "Възраждане" и Радостин Василев имат 72 гласа. За да се приеме вотът на недоверие, са необходими най-малко 121 гласа.
Преди дни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че ще търсят подкрепа от ГЕРБ-СДС, за да бъде вотът успешен.
Няма изгледи обаче ГЕРБ да подкрепи вота - по-скоро Борисов само клати лодката на правителството, без да има намерение да я обърне.
ФрогНюз