БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Последен писък на модата в ските подлуди феновете

0 7662 14.11.2007
Последен писък на модата в ските подлуди феновете

Марковите магазини за скиорски принадлежности вече се пълнят с любители на зимните спортове. Ски, сноуборди и друга екипировка има за всеки един авантюрист, стига да разполага с дълбок джоб.


С новия зимен сезон феновете на екстремни преживявания ще стъпят отново върху дъските на ските си или сноуборда, в зависимост от това кой на какво се кефи, за да покажат завидни майсторски умения в карането им. За тези, които са се „зарибили” отскоро покрай свои приятели или пък  искат да подменят старата екипировка, пазарът за маркови стоки предлага разнообразие от оборудване и атрибути на „скромни” цени.

Така например една от най-реномираните марки „Atomic” предлага различни ски, в зависимост от това дали са предназначени за дълги или къси слаломи, дали ще се карат само на писти или извън тях. Всяка ска е индивидуална сама по себе си. От определящо значение е какъв клас е тя и материалът, от който е направена. Затова най-скъпите и състезателни ски, които всъщност не се ползват от състезатели, а само така се наричат, започват от 1000-1100 лева и могат да до стигнат 1600-1700 лева. Има, разбира се, и по-евтини – около 500-700 лева, любителски, като някои могат да се карат извън писти в дълбок сняг, защото са по-широки и заоблени в краищата. Комбинираните ски (състезателни и любителски) са средно ниво и клас и варират от 800–1000 лева, като някои от тях са направени специално по нанотехнология (познават се по триъгълничетата с „точки” долу на самата ска). В марковия магазин „Atomic” се предлагат още якета „Phenix” на цени от 200-600 лева, които не пропускат вода. Каски също има на различни цени –  от 93 лева, 120 лева до 220, 240 лева, заради самата твърдост на материала.

skiori.jpg

Ако не ви харесва „Atomic”, може да се насочите към магазините на „Nordica”. При тях основната разлика в ските е в твърдостта и класа им. Разделят се на четири категории: за начинаещи с цени 512 лева, 544 лева или 728 лева; за любители, струващи от 500-700 лева; такива на по-добро ниво от предходните, които са по-скъпи – 800-1100 лева и най-качествените и състезателни ски, предназначени само за писти –  около 1550 лева до 1600,1700 лева. Всички те са предназначени за хардбинг каране, имат дървена сърцевина и са направени от карбони. Обувките също зависят от твърдостта и класа си и затова цените им варират между 200-500 лева.

Една също доста известна и предпочитана марка е „Rossignol”. Тя разделя разнообразието от ски, които предлага, на любителски, комбинирани и състезателни. Затова можете да намерите ски за 200 лева или да предпочете тези от 1500, 1600 лева. Цените могат да бъдат с или без автомати. От значение е класът им: любителски, среден клас или експертно ниво. Последните са най-твърди и са подходящи за хора, които карат доста агресивно. Твърдостта е важен фактор и при обувките. Те могат да са метални, да имат приспособления за регулация и да обхващат крака, особено петата от вътрешната страна. Продавачите съветват маниаците, които не карат от вчера, за обувка по-висок клас, която съответно е по-тежка, но пък и по-благонадеждна и удобна.  На тези, които са по-начинаещи и отскоро любители, им препоръчват обувки по-нисък клас, за да избегнат риска от бързото уморяване на крака и петата.В магазините на „Rossignol” якетата са разделени на класове, като всичките са между 350–1500 лева. За по-качествено облекло се приема това, което има по-висок стълб водонепропускваемост (40 000 воден стълб е максимално допустимата мерна единица). За един атрибут от значение е също и спецификата на материала, от който е направен. Ето защо, например щеките, са на най-високо ниво, ако са направени от карбони, кевар, и са по-ниско качествени и евтини (29-110 лева), ако са от графит и алуминий.

Ските на „Dynastar” са едни от малкото, които са по-достъпни за повечето фенове, стига да нямат чак толкова големи претенции – струват между 579 лева-800 лева. В същият магазин обувките на „Lange” са около 254-295 лева и 320 лева, а  якета на „Diel” от миналия сезон са намалени на 100-250 лева, като най-скъпото дамско яке е 192 лева, а мъжкото – 250 лева. Ръкавиците на същата фирма са около 46-80 лева, а тези на „Burton” са по-скъпи –  90-100 лева. При тях е важно дали са кожени, имат ли втора ръкавица и протектори и дали са „дишащи”.

Сноубордските дъски има също на „Burton”, които са с 40% по-малко от миналия сезон т.е. 400-600 лева. При тях разнообразието зависи от структурата на дъската, широчината и дължината й, от тежестта и спецификата на кантовете. Очила можете да намерите за 100-110 лева, щеки между 20-60 лева, а маските вървят от 170 лева до 600 лева, защото зависят дали е двойна или единична плаката. Те могат да бъдат още огледални, да имат различен клас и защита. По принцип оранжевите маски са многофункционални – предпазват от сняг, мъгла, слънце и са на цени от 30 лева до 150 лева.

Ако се интересувате само от ски без автомати, фирма „Dynafit” предлага голямо разнообразие на ски - съответно на цени вариращи от 488 лева до 1076 лева, като най-много се срещат такива на 782 лева. При тези, при които твърдостта е по-голяма, се увеличава цената, защото ските са  състезателни. Автомати се продават пак на същата фирма поотделно в случай, че клиентът иска само това: различните модели започват от 586 лева и достигат 1175 лева, като качеството и твърдостта на автомата са решаващи. Някои позволяват лесно прикачване към ските.

Ако пък търсите нещо малко по-евтино на промоционални цени, „Silvretta” ще предложи ски на 345-450 лева, като към тях могат да се изберат и автомати, намалени на 300- 400 лева. Обувки „Dynafit”също има от 600-1100 лева, които тежат различно – най-леките са 1120 g, а други достигат  1585 g или 1825 g. Направени са от олекотени карбони, повечето са подсилени с вътрешни чорапи, които прилепват максимално по крака чрез нагряване. По-скъпи са облеклата на същата фирма – от 488 лева до 782 лева, докато на фирма „ Salewa” са в интервала 146 лева-200 лева. Те саskiori2.jpg направени от специална защитна мембрана със силиконови колани, предпазващи от навлизане на сняг.

След цялата тази разходка по магазините можем да се убедим в едно - за да разполага човек с добро оборудване, трябва да има дълбок джоб и най-вече огромен ентусиазъм.

Йочка Димитрова
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама