"Аз не мога да наблюдавам безпристрастно българите, това сме ние. Не мога да правя безпристрастни наблюдения, остроумни паралели, трудно ми е и даже невъзможно". Това каза Захари Карабашлиев, писател, драматург и общественик.
"Романът ми е за памет. Няма да кажа, че е военен роман. Вярвам, че е човешки", посочи писателят за новата си книга "Рана".
"Големите рани са за това, за да ни научат на нещо, за да оздравеем", смята той.
"Пропагандата е изключителна част от човешката политика от столетия насам. В последните години вече се превръща в мощно оръжие", коментира Карабашлиев в предаването "Неделя 150", като даде конкретни примери от периода, който описва в книгата.
34 години след Освобождението си българите са сред най-младите, най-бързо образоващи се нации в Европа, отбеляза авторът, който разглежда в романа си епохата от началото на миналия век и войните, които страната ни води, преследвайки националния си идеал.
"Идеалът за мен е отново просвещението. Това е отново на дневен ред. Този ЕС, който толкова искахме, вече е факт и го приемаме за даденост. Но сега, бивайки част от него, трябва отново да се надигнем – духовно, културно, в областта на знанията. Трябва просто да знаем себе си."
ФрогНюз