Адвокатите на руска художничка и музикант, която замени етикетите с цени в супермаркетите с искания за прекратяване на войната на Москва в Украйна, ще настояват пред съдя днес да бъде освободена, предаде "Ройтерс". Държавният прокурор вече поиска присъда от осем години затвор.
33-годишната Александра Скочиленко, позната на приятелите си като Саша, прекара повече от година и половина в затвор в Санкт Петербург, докато руската правна система се занимаваше с нейния случай. Критиците твърдят, че това е част от репресиите срещу всеки, който се изказва срещу "специалната военна операция" на Москва.
По данни на правозащитната организация OVD-Info властите са задържали близо 20 000 души за антивоенна дейност и са образували над 800 наказателни дела срещу антивоенни дисиденти.
Министерството на правосъдието е определило правозащитната група като "чуждестранен агент", а уебсайтът ѝ е блокиран в Русия.
Русия затегна законите си срещу инакомислието, след като изпрати войските си в Украйна на 24 февруари миналата година, задълбочавайки действията си срещу критиците, които Москва смята за недопустимо разединени, тъй като страната е вкопчена в това, което президентът Владимир Путин представя като екзистенциална борба със Запада.
Скочиленко заменя етикетите на цените в супермаркет в родния си Санкт Петербург на 31 март 2022 г. с пет малки листчета, призоваващи за прекратяване на войната.
По-малко от две седмици по-късно тя бе задържана.
Скочиленко отрича официалното обвинение в съзнателно разпространяване на невярна информация за руската армия - престъпление, което в нейния случай се наказва с до десет години.
Нейните адвокати твърдят, че за Скочиленко, която и преди ареста е била с влошено здраве, една дълга присъда би била особено вредна.
В сряда Александър Гладишев, държавен прокурор, поиска от съдията да я вкара в затвора за осем години и да ѝ забрани да използва интернет за три години - наказание, чиято строгост шокира Скочиленко, според поддръжниците ѝ.
Преди това прокуратурата обвини Скочиленко, че е извършила това, което тя определи като тежко престъпление, от "политическа омраза" към Русия.
Нейният адвокатски екип ще изложи заключителните си аргументи пред съда в Санкт Петербург в понеделник, когато ще заяви, че Скочиленко е била достатъчно наказана за протест, който не е бил насилствен, и че тя трябва да бъде освободена.
След това тя ще има възможност да направи последно изявление пред съда преди произнасянето на присъдата, която може да бъде произнесена по-късно в понеделник или през следващите дни.
"ЗАТВОРНИК НА СЪВЕСТТА"
Според рускоезичното издание "Медиазона" тя е заявила пред съда на 3 ноември:
"Исках само да спра войната - това беше моята мотивация. Не омраза, а състрадание. Сигурна съм, че всеки човек в тази зала не иска да има война.
Дори и вие, ваша чест (съдията, бел. ред.), дори и вие, държавният обвинител, вие също не искате хората да умират преждевременно, младите войници да лежат в полето,
цивилни граждани да умират".
"Амнести Интернешънъл" обявява Скочиленко за "затворник на съвестта" (prisoner of conscience) - човек, който е хвърлен в затвора единствено заради това, което е или в което вярва.
Копия на етикети с цени, изработени от Скочиленко, са изложени на уебсайт на нейни поддръжници.
Един от етикетите, които се виждат на уебсайта, обвинява руската армия, че е бомбардирала театър в пристанищния град Мариупол, където са се укривали около 400 души - обвинение, което Москва тогава заяви, че е невярно.
В друг се твърди, че Русия е изпращала наборни войници да се бият в Украйна, което Русия също отрича. Трети цитира предполагаеми данни за руските жертви и обвинява държавната телевизия, че не говори за тях, а четвърти обвинява президента Путин в лъжа и говори за "безсмислени смъртни случаи".
Петият текст гласи: "Моят прадядо не е участвал във Великата отечествена война (Втората световна война) в продължение на четири години, за да може Русия да стане фашистка държава и да нападне Украйна".
ФрогНюз