Жителите на Беларус, желаещи да се устроят и живеят в друга страна, трябва да изпратят молба до миграционните власти в Минск, се казва в правителствено постановление, обнародвано вчера, предаде ДПА.
След това службата ще разгледа случая и в 35-дневен срок ще издаде решение въз основа на информацията за данъчни задължения, задължителната военна служба и предишни обвинения.
По-рано гражданите трябваше само да информират консулството на Беларус в дадена страна за полученото там разрешение за пребиваване.
Авторитарната бивша съветска република затяга контрола върху хората, които живеят в чужбина, отбелязва ДПА.
Наскоро гражданите бяха информирани, че личните им документи ще могат да бъдат издавани само в Беларус, а в чужбина - не.
Това означава, че жителите на страната ще трябва да се връщат в Беларус поне веднъж на десет години, за да подновяват документите си.
Живеещите в чужбина граждани на Беларус наброяват около 1,5 милиона души, като някои от тях са избягали заради репресиите на лидера на страната Александър Лукашенко, отбелязва ДПА.
Населението на Беларус е малко над 9 милиона жители.
Броят на политическите бежанци от Беларус в Европа се увеличи значително особено след спорните президентски избори през 2020 г., след които Лукашенко остана на власт и нареди на полицията и съдебната власт да приложат брутални мерки срещу протестиращите.
Тогава Лукашенко победи на президентските избори и спечели 80% от вота. Смята се, че резултатите са били манипулирани с цел Лукашенко, който управлява вече 26 години, да затвърди диктата си.
След събитията, Европейският съюз наложи санкции на Александър Лукашенко и още над 10 други лица заради политическата криза в Беларус.
Позицията на Брюксел е, че проведените на 9 август в Беларус президентски избори не отговарят на международните стандарти, не са били свободни и честни и са белязани от брутални репресии към опозицията и мирните протестиращи.
ФрогНюз