”3 лица от финансите”. ”С. В. + Спас - 21. 08”. ”Жоро Гр. + шофьор”. ”Васко и Виктор Васев - 18. 07 - 26. 07. ”Станимир Арабаджиев - 25. 07- 04. 8”...
Странните комбинации от имена и цифри би трябвало да са официални отчети за служители на митниците, почивали в бази на агенцията в Несебър и Банско. Те са извадени от документи, които би трябвало да са официални. Точно в този вид обаче те са представени пред инспектори от Агенцията за държавна финансова инспекция.
”Списъкът” се съдържа в доклад, пише в. "24 часа". Одиторите проверили как са се стопанисвали базите през 2007-а, 2008-а и 2009 г. В извадката, най-вероятно става дума за: бившия шеф на инспектората в митниците Спас Шопов, за бившия заместник Георги Григоров, за синове или членове от семейството на ексглавния секретар Чавдар Васев, за близък до бившия заместник шеф Христо Арабаджиев и други имена.
Одиторите установили, че най-чести посетители на базите били не толкова “началствата”, колкото техни синове, дъщери, или половинки. Понякога с компания.
"Шефове в митниците са използвали нерегламентирано почивни бази за организиране на частни партита, заяви наскоро шефът на ведомството Ваньо Танов.
“Една от базите - в Несебър, се е ползвала само от бившето ръководство, като не са отчитани никакви разходи”, обяви тогава Танов. Той бе категоричен, че :“има персонал, който с години е получавал заплата”. Както и че: ”тези бази не са били достъпни за митническите служители”.
Според Танов, същите хора “имат и за 10 години невзети отпуски, има и укрити превозни средства, които са използвали в тези бази за лов”, обясни Танов.
Агенция ”Митници” има 9 почивни бази, установява финансовият контрол.
На 17 април 2008 г. тогавашният шеф на митниците Асен Асенов определя ред за ползването им. Според този ред цените за част от базите са 2 лева за нощувка за служители, а за други- 4 лева.
Изключение от този ред е направен за три бази - във Велинград, Несебър и Банско. Според обяснения пред проверяващите базата във Велинград била неизползваема заради съдебни дела.
В доклада инспекторите описват двете ”изключени” от списъка сгради. В Несебър това е къща на 3 етажа и 170 кв.м., а в Банско - 2 етажа, 127 кв.м. с двор и гаражи.
Любопитен детайл , отбелязан в одита е, че :”Местоположението и на двете е изключително подходящо за "провеждане на оперативни наблюдания".
В доклада е записано също, че те най-често са били използвани и като къщи за командировани служители, както и за чужди експерти, идвали по програми и проекти.
От обясненията на служителите пред одиторите става ясно, че имотът в Банско ”не е ползван като почивна база и не е воден регистър на посетителите”.
Все пак, имало изключения - “хора, почиващи с карти и квитанции за платени суми”.
Според представени документи в Банско през 2008 г. срещу 20 лева например е отседнал “Стефан Димитров”, за когото лаконично е записано - “митнически служител”.
120 лв. е внесъл и Чавдар Васев - тогава главен секретар на митниците, който напусна март тази година. Всъщност от документите става ясно, че в базата не е бил Васев, а “Виктор Чавдаров Васев - син, Илияна Чавдарова Васева - дъщеря, и още четири външни лица”, пише в доклада.
Имотът в Несебър също е използван основно от деца на началници или половинките им, които са били там с приятели.
Според доклада, посетители са били и синовете на бившия митнически шеф Асен Асенов - Иван и Емил. Елена Иванова, съпруга на Асенов, както и Анна Иванова- отбелязана като ”външен”.
Одиторите заключават, че някои посетители не са платили за престоя си. Според доклада става дума за:
- “Данчо Кулев - за близо седмица (шеф на митница Кулата, - бел.ред)
- Емил Асенов, член на семейството на Асен Асенов (бивш шеф на агенцията-бел.ред.) - 4 дни.
Илияна Васева- член на семейството на Чавдар Васев- 9 дни
Веско и Виктор Васеви - членове на семейството на ексглавния секретар
Асен Асенов и семейство - 4 дни ”.
Според доклада за 2007 г. за издръжката на базата в Несебър са похарчени 23 805 лв. , а за Банско - 18 665 лв. А в графата приходи за двете станции за същата година е записано нула лева.
За 2008 г. издръжката е 22 883 лв. за имота в Несебър, който е донесъл приходи от 880 лв. За Банско издръжката глътнала 21 378 лв. срещу 120 лв. приходи.