От техническа гледна точка може да се каже, че Бюджет 2024 е близко до реалистичността - има оставени резерви в приходната част. Бюджетът обаче е извън времето си - можеше да е добър през 2020 г., когато имаше икономическа криза, вследствие на COVID-19.
Това заяви пред Българската национална телевизия Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите.
В петък стана ясно, че няма съществени корекции по проектобюджета за 2024 г. Поддържа се подходът за 3% дефицит годишно (около 6-7 млрд. лева) до 2026 г., няма изменение и в макропрогнозата за 3.2% ръст на БВП.
По думите му, този бюджет е узаконил погрешната идеология на вдигане на всички разходи и в него няма фискално пространство за инвестиции, нито за реформи.
Той допълни, че през последните три години бюджетът се управлява на максимум. Има проблем с контрабандата на земеделска продукция.
"Продажбата на земя не отива като приход в бюджета, не подобрява дефицита, служи за намаляване на дълга, но не влиза като приход в бюджета. Ще се запуши нещо от дълга, но нищо повече", обясни още той.
Петър Ганев, икономист от Института за пазарна икономика смята, че в този бюджет има “голяма инерция”.
“Ние преминахме с лекота от традиционна средносрочна цел - балансиран бюджет, към цел 3-процентен дефицит, което позволява да не правиш някакви много тежки реформи, т.е. като вдигаш разходите, вдигаш всичко - пенсии, издръжка, заплати на администрацията, без нужда да приоритизираш и това е основният проблем”, допълни той.
Според него бюджетът не е достатъчно смел в разходната и приходната си част. Допълни обаче, че някои нови идеи може да бъдат вкарани между първо и второ четене.