"БТР-ите са машини, които са дадени на тогава създадените вътрешни войски по време на Възродителния процес и които оттогава не са използвани. БТР-ите са категорично с отпаднала необходимост. Армията не е проявила интерес към тези машини". Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев преди изслушване му в парламентарната комисия по отбрана, след като президентът Румен Радев наложи вето върху предоставянето на техниката на Украйна.
В мотивите към ветото е отбелязано, че "предоставяната на Украйна бронирана високопроходима транспортна техника би могла да се ползва именно при охраната на българската граница и за оказване на помощ на населението при бедствия и аварии, включително в трудно достъпни зони".
Възникна обаче въпросът - правено ли е това някога изобщо. От министърът на отбраната разбираме и отговора - не.
Тагарев уточни, че БТР-ите са тежки машини и скъпи за поддръжка. “За охрана на границата трябва високопроходима техника”, каза той.
Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента Закона за ратифициране на Споразумението, с което България предоставя безвъзмездно на Украйна бронирана транспортна техника. Според държавния глава не са взети предвид нито военновременните задачи, вменени на МВР, нито нуждите на Главните дирекции „Гранична полиция“ и „Пожарна безопасност и сигурност на населението“.
"Мотивите на президента не са свързани с Министерството на отбраната, защото машините са собственост на Министерството на вътрешните работи и изложените доводи са свързани с тяхното потенциално използване за охрана на границата и действия при бедствия и аварии", коментира още Тагарев.
"Тези машини са дадени на създадените Вътрешни войски 80-те години и не са използвани от жандармерията. За МВР те категорично са с отпаднала необходимост. Това не са машини, с които могат (украинската армия, бел.ред.) да тръгнат в атака, но в определени условия си вършат работата. Това са колесни машини и не могат да бъдат използвани при сняг, първо трябва да минат снегорини, за да разчистят. За охрана на границата трябва високопроходима техника", обясни министърът.
Не е дискутиран въпросът кой ще поеме разходите по транспорта на техниката до Украйна, каза още Тодор Тагарев.
В дневния ред на заседанието на комисията по отбрана е и въпросното вето на президента върху споразумението между Министерството на вътрешните работи на България и Министерството на отбраната на Украйна за безвъзмездно предоставяне на бронирана транспортна техника. Прогнозите към момента са, че то ще бъде преодоляно лесно.
ФрогНюз