Оценки без изпит, фалшифициране на подписи, дипломи без необходимия брой изпити. Това са само част от нарушенията, които бивш преподавател в Югозападния университет разкрива сам.
В края на 2022 г. преподавател забелязва чужд подпис до оценката на свой студент. Само че на това място би следвало да е неговият подпис, след като той преподава по тази дисциплина.
Става дума за Стефан Дечев, вече бивш доцент по история в Югозападния университет (ЮЗУ) "Неофит Рилски" в Благоевград. След като открива, че поставеният подпис не е негов, той започва да наблюдава документацията, пише "Свободна Европа".
В следващите месеци прави собствено разследване, в което установява редица други нарушения, включително внасяне на оценки без положени изпити, фалшифициране на подписи, даване на дипломи без положени необходим брой изпити и други.
Стефан Дечев преподава "Въведение в историята на историографията" (под номер 1 в тази снимка), но подписът не е негов.
"Наложи се систематично, на час по лъжичка, да установявам и останалите", казва Дечев пред Свободна Европа.
В сряда историкът съобщи във Фейсбук, че е сезирал Министерството на образованието и науката (МОН) за всичко, което е открил.
Това се случи няколко месеца след като Дечев е напуснал поста си в ЮЗУ и е получил предложение за работа от Новия български университет (НБУ). Той е и редовен автор в Свободна Европа.
"В един момент вие нямате никаква мотивация да останете вече абсолютно унизен, мълчейки за тези неща", казва още Дечев.
Проверката от Министерството днес е започнала, написа по-рано днес във Facebook доц. Дечев. "Не са успели да я стопират", казва той.
По думите на Дечев това, че досега нито той, нито някой друг са подавали сигнали, се дължи на лошата слава на вече бившия декан на Правно-историческия факултет (ПИФ) доц. д-р Николай Марин. Марин е бил научен ръководител на вече бившия главен прокурор Иван Гешев.
Според историка при управлението на Марин и зам.-декана и ръководител на катедра „История“ доц. д-р Валентин Китанов се е създала "атмосфера на страх и съучастие в незаконни практики или в прикриването им".
Дечев казва пред Свободна Европа, че когато започва да намира доказателствата за измамите, първоначално се съветва с юристи за това как да действа.
ФрогНюз