Може да получавате по 1800 лева, ако сте работил една седмица във Франция на минимална заплата, която там е над 3000 лева. Като вземете 60% от нея, се получава максималният за нас размер на обезщетението за безработица. Това каза по Нова телевизия председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
„За следващата година максималният осигурителен доход е 3750 лева. Когато човек се осигурява на този доход през последните 24 месеца и по някаква причина стане безработен, има право на 60% компенсация, т.е. на 2250 лева, които ще ги получава в продължение на 12 месеца, ако има 15 години трудов стаж. Ако е работил 11 години, ще получава 10 месеца по 2250 лева“, обясни Велев.
„Това, което се прави във Франция, е организирана измама“, коментира той.
„Измамата се базира на пролука в европейското законодателство. Има такъв регламент за координиране на системите за социално осигуряване от 2004 г. Съгласно българския Кодекс за социално осигуряване обезщетението е на база за последните 24 месеца, т.е. средно върху каквито доходи се е осигурявал работника, 60% от тях получава от Бюрото по труда. Когато обаче е станал безработен в чужбина и се прибира тук, получава компенсацията си във основа на възнаграждението от последната работа, независимо колко дни е била“, заяви шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
„Върху парите, които безработните, дошли от Франция получават, не се дължат никакви данъци или това е равносилно на 2900 лева брутна заплата. Затова тези хора не искат да работят официално. Може само на сиво“, обясни той.
За новата измамна схема сигнализираха работодателски организации. Българи заминат организирано във Франция и биват назначени фиктивно във фирма на минимална работна заплата. Хората трябва да останат там седмица, след което да се върнат в България. Тук се регистрират в Бюрото по труда и започват да получават обезщетения за безработица.
Адвокати организират схемата, разкри Велев. И българският, и френският бюджет се източват по този начин, коментира той.
Подозренията са, че фирмите, които фиктивно наемат наши сънародници, са регистрирани от юристите. Според работодателите тази схема усложнява и без това трудната ситуация с намиране на персонал у нас. Те са алармирали френския посланик у нас, но до момента няма отговор.
„По подобен начин процедирахме с испанската „безработица“ и там нещата се затегнаха в резултат на взети мерки от властите в Мадрид. Преди това номерът минаваше във Великобритания, но след като излезе от ЕС, стана по-сложно“, изтъкна Васил Велев.
„Плащанията спират в момента, в който безработният започне работа. Бюрото е длъжно да насочи човека за свободните работни места. Нашите членове казват, че имат такива и са ги обявили. Споделят, че ги търсят като със свещ посред бял ден, но агенциите по заетостта не ги насочват към тях, а към фирма, за която се знае, че ще откаже да приеме кандидатите и те ще продължат да бъдат безработни. Това са хиляди случаи“, добави той.
Според него държавата е ощетена с десетки милиони левове. „Най-голямата загуба тук не са парите, а новият морал, който се въвежда”, каза още Велев.