НОВИНИ


"Единствената ѝ вина: родила се е в Северна Корея". Тайните договорки между Пекин и Пхенян

1 4632 21.12.2023
Ким Чен Ун и Си Дзинпин ЕПА/БГНЕС

Стотици севернокорейци са били насила върнати от Китай в родината им. Очакват ги изтезания и лагери. Ким е една от тях. "Единствената ѝ вина е, че е родена в Северна Корея", казва сестра ѝ. Тя се страхува за живота ѝ.


Последните няколко месеца са били трудни за 46-годишната севернокорейка Ким Кю Ли, която живее в Лондон. На 9 октомври 2023 г. по-малката ѝ сестра Ким Чол Ок е била екстрадирана от Китай в Северна Корея. Оттогава от нея няма никаква вест, разказват Нина Веркхойзер и Естер Фелден в "Дойче веле".

 

"Сигурна съм, че ѝ нанасят побои", казва Ким Кю Ли пред ДВ. Други членове на семейството вече са изпитали същата съдба. „Задържаните в Северна Корея ги подлагат на изтезания, освен това не им дават почти никаква храна. Те ядат мишки и хлебарки и си докарват болести", казва Ким Кю Ли. Тя се страхува, че сестра ѝ няма да оцелее.



Диктатурата в Северна Корея преследва всяко бягство от страната с тежки наказания. Всеки, който напусне границите без разрешение, е смятан за предател и рано или късно попада в затвора. Според ООН изтезанията и издателствата са честа практика в севернокорейските затвори и центрове за задържане.

 

Масова акция

 

Сестрата на Ким Кю Ли не е единствената върната в Северна Корея на 9 октомври тази година. На този ден очевидно е имало масова акция по екстрадиране. Около 500 севернокорейци, живеещи в Китай, са били принудително върнати в родината им, потвърждава Итън Хий-Сеок Шин от една правозащитна организация, оказваща съдебна подкрепа на севернокорейци. Твърди се, че хората са били откарани в Северна Корея в строго охранявани автобуси и камиони. Базираната в Южна Корея правозащитна организация е документирала случилото се.

 

Обикновено затворниците са предават на севернокорейските власти на мостове над граничните реки Туман и Ялу. Малко се знае за подробностите, но активист от правозащитната организация "Бъдеще за Корея", която от години интервюта севернокорейски бежанци, посочва следното: "По средата на моста китайските белезници се свалят и на тяхно място щракват севернокорейски. В сравнение с китайските, те са ръждясали и стари".

 

Пхенян и Пекин явно са се договорили

 

През периода на пандемията севернокорейският режим държаше границите на страната плътно затворени в продължение на три и половина години. Твърди се, че след отварянето им през лятото на 2023 г., Пхенян и Пекин са се договорили за връщането на голям брой севернокорейци.




Връщани са били предимно онези, които преди това са работили в тясно сътрудничество с режима на Ким Чен Ун, твърдят експерти. Става дума например за дипломати, които са правили опит за бягство, или за хакери, участвали в кибероперации в Китай по поръчение на режима. Предполага се, че Пхенян е бил особено заинтересован от тези ИТ специалисти и от други севернокорейци, които са разполагали с достъп до чувствителна информация.

 

Твърди се, че 80 души с подобни характеристики са били върнати в Северна Корея в края на август. Съществуват сериозни опасения, че тези хора ще останат до края на живота си в лагери за политически затворници.

 

Последни информации от екстрадираната жена

 

На 9 октомври на Ким Чол Ок за кратко ѝ е било позволено да използва мобилния телефон на китайски охранител, за да се обади на семейството си и да го информира за предстоящата депортация в Северна Корея.

 

Това е било шок за близките ѝ. 40-годишната Ким е живяла в Китай в продължение на 25 години. Избягала е от Северна Корея през 1998 - година след по-голямата си сестра. По онова време в Северна Корея е имало масов глад.

 

Ким Чол Ок пристига в Китай едва 14-годишна, където я омъжили за човек, който бил с 30 години по-възрастен от нея. Двамата имат дъщеря, която е гражданка на Китай.



Без документи

 

Самата тя обаче така и не получава разрешение за пребиваване и живее уединено в селски район в Североизточен Китай. Работила е на полето, а по-късно и в ресторанти. Съпругът ѝ е имал добро отношение към нея, разказва сестра ѝ Кю Ли.

 

През април тя била арестувана от китайската полиция, най-вероятно при опит да напусне страната. "Тя не е направила нищо лошо. Единствената ѝ вина е, че се е родила в Северна Корея", казва Кю Ли. След 25 години прекарани в Китай сестра ѝ вече няма никакви роднини в Северна Корея.

 

Братът умира в ареста


Екстрадирането на Ким отваря стари семейни рани, които така и никога не зарастват. Освен Кю Ли, другата сестра в семейството също е успяла да избяга от изолираната страна. Преди това и тя е била изтезавана в севернокорейски затвор. Спомените за това я преследват и до днес: "Откакто Чол Ок беше арестувана в Китай, сънувам ужасни кошмари", разказва Ким Ю Бин, която подобно на сестра си, също живее в Лондон.

 

Тя си спомня и за брат си, който умрял, докато бил задържан от севернокорейските власти: "Пребили са го до смърт и са го изхвърлили". Други затворници ѝ разказали за съдбата му. "Това разби сърцето ми", казва жената. 



Многобройни нарушения на човешките права

 

Много севернокорейци, успели да избягат в Южна Корея или в друга безопасна страна, разказват за жестоко малтретиране от страна на властите.

"С нас се отнасяха по-зле, отколкото с животни", казва 50-годишната Ли Йунг Джу пред ДВ във видеоинтервю от Сеул. Жената е била бита по време на разпита си: "Ако се колебаех дори за секунда дали да отговарям на въпросите, те вече бяха подготвили палката, с която да ме бият. Биха ме навсякъде, включително по главата и лицето".

 

Много малко вероятно е екстрадираната в Северна Корея да бъде освободена от затвора, обяснява Итън Хи-Сеок Шин, чиято организация подкрепя семейството на Ким Чол Ок. "Но поне надеждата им, както и нашата е, че този тип международно внимание ще направи по-трудно малтретирането ѝ от севернокорейските власти".

 

Нина Веркхойзер и Естер Фелден, "Дойче веле". Заглавието е на редакцията на ФрогНюз. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама