Всякакви призиви от общ характер с нищо не помагат, преговорите за Шенген изискват деликатност, спокойствие и аргументи, които да бъдат чути и от другата страна. Ако беше толкова лесно да стане, миналата година служебното правителство да го беше направило. Така че всякакви коментари какво и как е можело да стане, са излишни към момента. Трябва спокойствие, за да приключат преговорите по положителен начин.
Така премиерът акад. Николай Денков коментира изявлението на държавния глава Румен Радев, който заяви, че редовното правителство не е продължило “импулсът” на служебния кабинет членството ни в Шенген да се случи до октомври.
Държавният глава отправи критики към правителството за таксата за руския газ, която въпреки че беше отменена, по думите му е злепоставила страната ни като ненадежден партньор в Европа.
Припомняме, че въвеждането на таксата от 20 лева за мегаватчас за транзита на руски газ ядоса Унгария и Сърбия, а Будапеща заплаши България с вето за Шенген, ако странати не я премахне. В крайна сметка обаче до блокиране на процеса не се стигна - таксата бе премахната със скоростни промени, приети от депутатите в Народното събрание.
Днес нидерландското правителство окончателно вдигна блокадата за членството в Шенген и сега единствената спирачка пред страната ни е Австрия. Премиерът Денков коментира, че позицията на Амстердам ни поставя в по-добра преговорна позиция с Виена.
"Преговорите продължават и ще завършат така че да отчетат притесненията на Австрия, защото тя има сериозен проблем с миграцията", поясни премиерът.
Промените в Конституцията
Днес в “Държавен вестник” бяха обнародвани промените в основния закон, които бяха приети окончателно от парламента тази седмица. Те предвиждат разделяне на Висшия съдебен съвет на две - прокурорски и съдийски, както и промени по отношение на служебното правителство. Държавният глава Румен Радев заяви, че ще сезира Конституционния съд.
“Промените в Конституцията са съгласувани, както с Венецианската комисия, така и с Европейската комисия. Ако смята някой, че някой, като ЕК, например, изнасилва Конституцията, да го каже ясно. Президентът е заинтересована страна по отношение на промените, свързани със служебното правителство. Ясно е защо се правят тези промени, тъй като служебното правителство при ситуацията, която имахме в последните две години, се оказа, че управлява дълги периоди без парламентарен контрол, включително приемайки дългосрочни ангажименти и договори, което не е целта на служебното правителство. Целта на служебното правителство е да организира избори", каза Денков.