"Това е една от най-сложните, да не кажа най-сложната, спасителна операция на такава дълбочина. Докато подготвяхме пещерата Марк буквално припадна в ръцете ни. Всички бяхме изключително мотивирани и надъхани, да успеем да го извадим жив и здрав".
Това разказа пещерният спасител Димитър Христов, който участва в сложната операция в пещерата Морджа в Турция.
На 4 септември тази година американският спелеолог Марк Дики получи кръвоизлив в стомаха, докато беше на минус 1040 метра дълбочина в пещерата Морджа. По време на акцията по спасяването му българският екип беше един от трите медицински екипа, които съпровождаха носилката по пътя към повърхността.
"Нешънъл Джиографик" нарече спасяването с българско участие "една от най-сложните спасителни мисии, провеждани някога".
"Ние и хърватите отговаряхме за най-дълбоката част от минус 1000 до минус 700 метра. Много време отне там. Дълбочината сама по себе си не е проблем. Проблемът беше мащабът, това е много голяма пещера, екипи от различни държави. Имахме проблем с организацията“, разказа Димитър Христов в ефира на bTV.
Българските пещерняци тренират в различни по вид пещери, за да бъдат готови за всякакви ситуации.
"В повечето държави пещерните спасители сме доброволци и всички го правим с идеята да помогнем. Вярвам, че ако нещо такова се случи, нашите съседи и останалите пещерни спасители от Европа биха се включили в акцията. Имаме си вътрешни канали, където си комуникираме. Всеки един момент очакваш, че нещо може да стане“, допълва пещерният спасител.
"Чувството да си над земята отново е невероятно. В един момент си казах, че няма да оживея“, каза спасеният изследовател Марк Дики, след като бе спасен. Той прекара 10 дни под земята.
ФрогНюз