Не е нужно да се „изравят“ тайни предсказания на Нострадамус или Ванга, за да се предвиди какво очаква Русия на Путин през следващата година. Достатъчно е човек да погледне в историята на тази страна и кои събития са повлияли драстично на нейното съществуване. Става дума за периода след началото на ХХ век.
- На 8 февруари 1904 г. започва Руско-японската война, известна като „първата голяма война на ХХ век“. Русия иска да наложи контрол върху Манджурия и Корея и да си присвои пристанище Порт Артур, което приема кораби целогодишно. Това я принуждава да се сблъска с Япония и губи катастрофално на 5 септември 1905 г. Ситуацията води до работническо-селски бунтове във всяко кътче на Руската империя. Избухва революцията от 1905 г. За да оцелее император Николай II издава известния Октомврийски манифест, в който обещава граждански права и свободи на населението, както и демократични избори за парламент. Разбира се малко от обещанията се случили, но бунтовете били потушени.
- Вторият път Русия търпи тежки поражения по време на Първата световна война. На фронта руските войски се топят от болести, глад, дезертьори и некадърно командване. Болшевиките и Ленин се възползват от критичната ситуация и завземат властта. Царят и семейството му са избити. Следват близо 70 години диктатура на пролетариата и комунистически строй, който коства живота на над 60 милиона руски граждани в лагери, глад и разстрели в името на „светло бъдеще“. Временно разпадът на социалистическия строй се замразява когато СССР е победител във Втората световна война. Заедно с Великобритания и САЩ.
Третата повратна точка е м. май 1988 г., когато непобедимата съветска армия се изтегля от Афганистан. Самонадеяната авантюра завършва с фиаско. Въпреки колосалните усилия на Кремъл да задържи империята на крака, три години по-късно тя рухва.
Виталий Куренной защитава теорията за сериозна трансформация, която най-общо може да се определи като утвърдително действие, преход от описание и дистанцирано теоретизиране към перформативно осъществяване на желаното бъдеще. Според него да се предполага очакваното на база желаното е най-голямата грешка, която правят държавници, устремили се към историята чрез агресия. Куренной е убеден, че друго забележително направление в социалните науки, което ни позволява да добием представа за обществото на бъдещето, е представено от прогресивната субективизация и психологизация на съвременното общество. В Русия този процес е очевиден, ако имаме очи за реалностите.
Путин нарече разпада на СССР това „най-голямата катастрофа на ХХ век“. И реши да "поправи" стореното...
На 24 февруари 2022 г. той изправи Русия пред ново изпитание – войната срещу Украйна. Кагебистът знае, че няма вариант да загуби тази война, защото това означава неговата смърт – политическа или буквална. Затова опасността да използва ядрено оръжие е съвсем реална. Щетите в човешка сила и за света не го интересуват. Това е трудно за разбиране, но именно подобна мисъл е ръководела руските царе и генерални секретари на комунистическата партия през вековете. Затова дори триумфите на Русия (винаги кратки) са следвани от трагедии.
Резултати:
- Путин искаше да разколебае, уплаши и разедини украинците – получи обединена нация, готова на всичко, за да защити независимостта си.
- Искаше денацификация, но се оказа, че неговите войски действат по нацистки модел в окупираните територии, извършвайки военни престъпления на всяка крачка.
- Искаше свиване на НАТО – поучи разширен Северно-атлантически блок с нови членове.
- Искаше да наложи нов световен ред – „Руский мир“, - оказа се в изолация и под санкции.
2024 г. ще е преломна за Русия, за жалост това ще стане чрез много кръв и жертви, по стара руска традиция. Защото Путин изповядва теорията, че „ключеви за развитието на Русия са военните, а не икономическите фактори“.
***
Руски класици за Русия и руснаците:
"Тежък е руският дух: не можеш да дишаш, нито да летиш." - Александър Блок.
"Московия е Русия на тайгата, монголска, дива, зверска." - Алексей Толстой."
"Те (руснаците, - б.а.) не са хора, а грубияни, дива орда, убийци и злодеи." - Михаил Булгаков.
„Най-важният признак за успеха на руския народ е неговата садистична жестокост". - Максим Горки.
„Хора, които се скитат из Европа и търсят какво могат да унищожат. Унищожават за забавление.“ - Фьодор Достоевски.
„Руснаците са готови да умрат за една кисела краставичка и за световната революция.“ – Исак Бабел.
Е, не е много весело като за навечерието на Нова година, но както казва българският народ: "Каквото си постелеш, на такова ще легнеш".
***
З наближенням нового року! Перемогою! Хай живе український народ!
Огнян Стефанов