"Обикновени тарикати узурпираха любовта към родината. Те казват: така трябва да се обича България. Откъде накъде? Всеки може да обича България различно. Кои са тези хора, че да ми отричат любовта към родината?".
Това каза в ефира на bTV поетът и есеист Иван Ланджев, чиито есета, истории и фрагменти "За неизбежната случайност" имахме радостта да четем след публикуването им в книга през ноември 2023 година.
"Патриотизъм възпитава солидарност, не разделя хората, не ги дели. Той е нещо хоризонтално, не вертикално. Всеки път когато едни хора, самообявили се за патриоти, опитват да ви скарат с други хора, опитват да ви накарат да воювате с някого вътре в страната, която всички обичате, трябва да ви светне червена лампа", посочи той.
Неговото "Българско селфи", публикувано през януари 2022 година, получи нов тласък, а хиляди потребители го разпространиха в социалните мрежи в прочит на актьора Захари Бахаров.
"Българското селфи трябваше вече да не е актуално. Обаче се оказа, че не е морално остаряло, хората го припознават", посочи поетът и есеист.
“Задължително ли е патриотът да е консервативен? Тези неща - патриотизмът и консерватизмът, не са тъждествени, не са едно и също", смята още Ланджев.
"Патриотизмът е интимно чувство, няма нужно за кресливост. В момента, в който патриотизмът стане креслив, започва да става съмнително. Когато патриотизмът стане постоянно в битка с нещо чуждо, сочи пръст и казва “тази група е народът, тази е елитът, вие не сте щастлива заради елита, това е фалшиво построение, не истината. Патриотизмът не е нещо, с което трябва да замеряме опонентите си", посочи още той.
На въпрос дали в руската литература намираме обяснения защо руският народ не въстава срещу действията на държавата си, той отговори така:
"В последната ми книга има превод на една антивоенна статия на Толстой. През 1904 г. той пише за тогава започналата Руско-японска война, която Руската империя губи. Толстой описва настроения в руското общество, които са смразяващо тъждествени с настроенията сега. Класиците имат какво да ни кажат".
"Пожелателно е да изоставим нашата обсесия с това да бъдем задължително най, да бъдем част от “най” наратив. Ако ще сме нещастни, ще сме най-щестаният народ. България има поводи за гордост и без това хиперболизиране”, смята той.
"Спорът за автентичен и мним патриотизъм е нещо много старо. Вижте “Патриот” на Ботев. Тази битка, това напрежение, европейци сме, но все недотам, тоя порив към криворазбрано поевропейчване - тези напрежения стоят", посочи още Ланджев
"Световната геополитическа картина се промени. Съществуват реални заплахи. Има тенденциозни опити нашата европейска линия да бъде разклатена", каза още поетът и есеист.
ФрогНюз