В България има иновативни млади предприемачи, които искат да се развиват, а отварянето на Шенген по въздух е "важна стъпка", която улеснява нещата не само за пътниците, но и за компаниите, пише "Дер Щандарт".
Иновативни млади предприемачи, които искат да се развиват. Това са открили в България група жени предприемачи от Австрия, които са посетили страната, пише австрийският вестник "Дер Щандарт". Австрийските бизнесдами са пътували заедно със заместник-председателката на Австрийската икономическа камара Марта Шулц, предаде "Дойче веле".
Публикацията в оригинал е озаглавена "България е в подем, Австрия помага и се възползва".
Едно от предприятията, които посещават отглежда милиони мухи от вида черен войник. Ларвите на мухите се използват за производството на протеини, масла и торове във фуражната и земеделската промишленост. Компанията е много успешна и от чужбина пристигат все повече запитвания.
На следващия ден делегацията се среща с младата собственичка на българска козметична компания, която произвежда изцяло растителни и естествени продукти козметични продукти, разказва още "Дерт Щандарт".
Иновативната сила на младите българи
Тези два акцента от двудневното пътуване на австрийските предприемачи до България показват две неща, продължава австрийското издание. България все още е икономически бедна страна. Но това е едната страна на монетата. Другата е, че в икономически план нещата бавно, но стабилно се подобряват, а иновативният потенциал, особено на младите българи, е огромен.
Икономиката на България, в която живеят 6,8 млн. души, напоследък расте сериозно - с 7,6% преди две години и 3,4% през 2022 година, отбелязва още "Дер Щандарт". Туризмът и външната търговия рязко са нараснали. Вътрешното потребление също е скочило.
Въздушният Шенген е важна стъпка
Австрийският вестник обръща внимание, че войната в Украйна и изтичащите правителствени програми за борба с високата инфлация са забавили динамичното развитие, а "турболентната вътрешнополитическа ситуация" също е оказала влияние. За сметка на това обаче безработицата е ниска и възлиза на 4,3 процента. "Дер Щандарт" коментира, че новото правителство планира да продължи да намалява публичния дълг, да се бори с инфлацията и да се присъедини към еврозоната от 2025 година.
Облекчаването на шенгенското вето за въздушните пътувания е "важна стъпка", която улеснява нещата не само за пътниците, но и за компаниите, казват от българската индустрия, пише още австрийското издание. "Много се радвам, че през 2024 г. контролът по въздух и море между България и Румъния и другите страни от Шенгенското пространство ще остане в миналото след 12 години преговори", заяви по този повод испанският министър на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка Гомес, цитиран от "Файненшъл таймс". Испания беше ротационен председател на Съвета на ЕС, когато пробивът за Шенген бе постигнат в края на миналата година.
Австрия е вторият по големина инвеститор в България
За България Австрия е вторият по големина чуждестранен инвеститор - след Нидерландия и преди Германия. През 2022 г. австрийските компании са инвестирали 2,63 млрд. евро в местната икономика, а само през първото тримесечие на миналата година - 5,5 млрд. евро, пише "Дер Щандарт" и изброява най-големите австрийски инвеститори от страната. Това са Telekom Austria (А1), EVN, Vienna Insurance Group, Kronospan, OMV, Rewe/Billa, Palfinger и Wienerberger.
Според последното проучване сред австрийските инвеститори - ABC Indicator 2022 - те очакват повече усилия в борбата с корупцията, повече предвидимост на икономическата политика, политическа стабилност, намаляване на бюрокрацията и решение на проблема с недостига на квалифицирана работна ръка.
Фактът, че в България има високо иновативни компании, най-много е впечатлил австрийските бизнесдами при посещението им в София, пише "Дер Щандарт". България обаче трябва да положи всички усилия, за да задържи младите IT специалисти в страната, затова и чуждестранните инвестиции и партньорства са много добре дошли, обобщава изданието.
ФрогНюз