Пактът за миграция - една ревизия на пет европейски законодателства беше изменен и се постигна практически невъзможното - стигна се до обща позиция в Съвета. На финалната права сме от одобряването на ревизията на Дъблинското споразумение. Постигнахме изумително много - основните си цели да има засилена охрана на външните граници, засилен филтър и трудно предоставяне на статут на бежанец и задължителна релокация към държавите, които не са погранични или финансова компенсация.
Това заяви пред bTV евродепутатът Радан Кънев.
Той обясни, че страната ни не е поела никакви допълнителни ангажименти за приемане на бежанци и решението за присъединяването на България и Румъния към Шенген е взето единодушно от 27 държави в Европейския съвет.
"Досега имаше тези условия, без никакви доплащания. По всяка една точка новото законодателство е много по-добро от старото. Преди всичко трябва да защитим границите си", допълни евродепутатът.
"Това е най-висшата институция. 27 глави на правителство се събират и трябва да гласуват единодушно. Гласуват едно решение в 5 точки, които вече сме виждали. В тях няма никакви допълнителни бежанци, никакви изисквания", посочи Кънев.
"Това решение казва, че България и Румъния ще изпълняват задълженията си по регламент, който е в сила от 2013 г. Можем ли да кажем, че няма да ги изпълняваме? Ние не поемаме нови", посочи Кънев.
Той заяви, че не връщането на бежанци се отнася само за онези, които са получили статут в страната.
"Голяма част от хората, подали документи за убежище, не са получили статут на бежанец. Не могат да бъдат върнати в България", обясни Кънев.