НОВИНИ


ISW: Украйна залага на производството на 1 млн. бойни дрона през 2024 г.

4 4541 13.01.2024
ISW: Украйна залага на производството на 1 млн. бойни дрона през 2024 г.
БГНЕС

Украйна и Обединеното кралство подписаха споразумение за двустранни гаранции за сигурност в съответствие със съвместната декларация на Г-7 за подкрепа на Украйна от юли 2023 г. На 12 януари министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в Киев и подписа Споразумението между Обединеното кралство и Украйна за сътрудничество в областта на сигурността.


Това коментира Институтът за изследване на войната (ISW).

 

Споразумението обхваща съвместни усилия в подкрепа на бъдещото присъединяване на Украйна към НАТО, включително цялостна помощ за Украйна за защита и възстановяване на териториалната ѝ цялост, предотвратяване на нова руска агресия срещу Украйна и подкрепа за интеграцията на Украйна в определени западни институции.

 

В споразумението също така се посочва, че правителството на Обединеното кралство ще работи с националната си отбранително-индустриална база (ОИБ), за да подпомогне развитието на собствена ОИБ на Украйна. Обединеното кралство е първата държава, която подписва окончателно споразумение с Украйна въз основа на съвместната декларация на Г-7 за подкрепа на Украйна от юли 2023 г. Към декларацията се присъединиха най-малко 24 държави извън Г-7.



Сунак обяви също така пакет за военна помощ на стойност 2,5 млрд. британски лири (приблизително 3,19 млрд. долара), който включва ракети с далечен обсег, компоненти за противовъздушна отбрана, артилерийски боеприпаси и средства за морска сигурност, като най-малко 200 млн. британски лири от този пакет са специално предназначени за производството и доставката на безпилотни летателни апарати, повечето от които Обединеното кралство се очаква да произведе.

 

Сунак обяви и отпускането на допълнителни 18 млн. британски лири за подпомагане на хуманитарните усилия на фронта и за укрепване на енергийната инфраструктура на Украйна срещу руски удари. Сунак потвърди ангажимента на Обединеното кралство за дългосрочна подкрепа на Украйна и заяви, че новият пакт за сигурност между Обединеното кралство и Украйна ще продължи "100 или повече години".

 

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви на 11 януари, че САЩ са преустановили помощта за сигурността на Украйна и няма да възобновят изпращането на помощ за Украйна, докато Конгресът на САЩ не одобри финансирането.

 

Кърби заяви, че САЩ са предоставили последния пакет от помощ за Украйна, за който САЩ са имали достатъчно средства, а именно пакет от помощ за сигурност в размер на 250 млн. долара, обявен на 27 декември 2023 г.

 

Украинският министър на цифровата трансформация Михайло Федоров изрази увереност в способността на Украйна да произведе един милион безпилотни самолета през 2024 г.



На 12 януари Федоров заяви, че броят на украинските предприятия, произвеждащи безпилотни летателни апарати, се е увеличил от седем на 200 в периода от 2022 г. до края на 2023 г.

 

На 19 декември 2023 г. украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна планира да произведе един милион безпилотни летателни апарати и да разшири производството на артилерия през 2024 г.

 

Производството на един милион безпилотни летателни апарати годишно изисква средномесечно производство на повече от 83 000 безпилотни летателни апарата на месец, а към декември 2023 г. Украйна вече произвежда 50 000 безпилотни летателни апарата на месец.

 

Говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър заяви на 11 януари, че няма достоверни доказателства за незаконно отклоняване на предоставени от САЩ съвременни конвенционални оръжия към Украйна.

 

По-рано, на 11 януари, Службата на генералния инспектор на МО на САЩ публикува доклад, в който се посочва, че ограниченията на МО са до голяма степен отговорни за това, че не са били надлежно документирани някои видове военна помощ, предоставена от САЩ на Украйна.

 

В доклада на Службата на генералния инспектор на МО се посочва, че тя не е отговорна за определянето на това дали отбранителните продукти на САЩ, предоставени на Украйна, са били присвоени.

 

На 11 януари Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви санкции срещу няколко руски юридически лица, за които има данни, че са участвали в прехвърлянето на севернокорейски балистични ракети в Русия.



OFAC обяви санкции срещу един (1) служител на руската държавна транспортна служба за превоз на товари - 224-то летателно звено на Държавните авиолинии, съоръжение за изпитания на оръжия, наречено полигон "Ашулук" в Астраханска област, и руския производител на отбранителни продукти "Владимировка" - комплекс за перспективни оръжия и изследвания в Астраханска област.

 

Западни и украински официални лица по-рано са съобщавали, че руските сили са изстреляли поне една балистична ракета, придобита от Северна Корея, към Украйна.

 

Дейци в подкрепяната от Русия сепаратистка република Приднестровие може би създават информационни условия за евентуална операция под фалшив флаг в Приднестровието като част от по-широките усилия на Кремъл за дестабилизиране на Молдова.

 

На 12 януари Министерството на държавната сигурност на Приднестровието (МГБ) публикува съобщение за пресата, в което се твърди, че молдовските специални сили обучават "специални бойни групи" от над 60 души, които да унищожават критични обекти, да саботират военни съоръжения и да залавят или унищожават висши приднестровски служители и служители на правоприлагащите органи.

 

ISW по-рано съобщи, че Министерството на държавната сигурност на Приднестровието е доминиранo от Русия организация, която обикновено се приема за "отдел на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ)", който вероятно получава заповеди директно от Москва.

 

Изглежда, че руските окупационни власти умишлено цензурират информацията за украинските деца, които руските власти незаконно са извели в окупирания Крим.

 

В специален доклад на Ройтерс, публикуван на 11 януари, се описва подробно как руските окупационни служители и руските власти улесняват извеждането и депортирането на украински деца от сиропиталища и детски домове под прякото ръководство на назначения от Кремъл комисар по правата на детето Мария Лвова-Белова.

 

Ройтерс установи, че в началото на 2023 г. Львова-Белова лично е посетила детски дом в окупирания Хеническ, Херсонска област, и е насърчила украинските деца, много от които са били разделени от родителите си поради войната или други обстоятелства, но официално не са сираци, да получат руски паспорти, за да могат руски семейства да осиновят децата.



Ройтерс също така идентифицира ръководителя на окупацията на Крим Сергей Аксьонов като пряко замесен в извеждането на украински деца от Херсонска област в детски домове в Крим, което съответства на оценката на ISW за участието на руските окупационни власти в процеса на извеждане и депортиране.

 

Според Ройтерс неуточнен кримски окупационен служител заявява, че цялата информация за украинските сираци в Крим е "строго поверителна" по пряко нареждане на Аксьонов и че всички искания за деца се докладват незабавно на окупационната администрация.

 

Предположението, че руските окупационни власти умишлено се опитват да скрият от обществеността информацията за украинските деца, е забележително - то показва, че руските власти не се интересуват от репатрирането на тези деца, което подкопава руските информационни операции, според които извеждането и депортирането на деца е временно хуманитарно начинание и че крайният интерес на Русия е да върне тези деца в техните домове и семейства.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама