Придседателят на парламента Цецка Цачева бе освиркана от преподаватели и студенти на най-старото висше училище у нас. Това се случи днес на поредното протестно шествие на Алма Матер срещу политиката на правителството в областта на висшето образование и науката.
В отговор Цачева потърси сметка от ректора на Софийския университет “Климен Охридски“ проф. Иван Илчев за недемократичното отношение на протестиращите към председателя на най-демократичната институция у нас, каквото е Народното събрание.
Цачева излезе пред парламента, точно когато протестното шествие достигна сградата на парламента. Нейната поява обаче бе посрещната с бурно освиркване от страна на студентите, въпреки обявените в петък от Цачева 2 млн. лева за висшето училище от икономии на НС.
“Но те не освиркват изпълнителната власт, те освиркват сградата на парламентаризма, символа на демократичните промени в България“, заяви възмутена Цачева.
Тук, на тази сграда, пише: “Съединението прави силата", а само слепият не вижда, че сме изправени пред разединение на държавата и духовността. Това не бива да се допуска в една цивилизована държава. От едната и от другата страна на тази сграда са духовните крила на България – БАН и Софийският университет. Без тези крила тази сграда ще пълзи в историята и няма да изпълни историческата си повеля. Това заяви на свой ред бившият ректор на СУ проф. Боян Биолчев.
Пред журналисти Цачева коментира, че парламентът е доказал ангажимента си към висшето образование и то не под натиск. Тя обаче се обяви против ултиматумите и подчерта, че единственият път да се решат проблемите в сектора, които са трупани с години, е диалогът.
Ректорът на СУ проф. Иван Илчев пък изрази надежда, че между първото и второто четене на бюджета в парламента все още има възможност да се направят промени, които да осигурят бъдещето на образованието и науката през тежката година, която предстои.
Издигайки плакатите “Мълчанието е злато, когато си овца“ и “Министерството на финансите е нерентабилно, закрийте го“, шествието стигна до Министерски съвет.
Илчев и представители на студентите внесоха своите искания към правителството, след което протестиращите тръгнаха обратно към Алма Матер.