"Ако си спомняте ало измамниците, към днешна дата може да получите обаждане от ваш роднина или гласов запис от вашите родители и да звучи напълно правдоподобно в опит някой да ви измами". За това предупреди експертът по киберсигурност Красимир Коцев.
Хората трябва да са внимателни, когато споделят свои снимки и видеа в интернет пространството, посочи още той в интервю за БНТ.
"Тези неща вече се случват сред нас", добави той.
"Всеки един човек в обществото и особено по-известни с по-голяма публичност могат да станат жертва на дийпфейк, кражба на образ и глас", посочи още експертът.
Според него е много важно как обществото ще се справи с този тип атаки емоционално и психологически. "Съществува порнографско съдържание, има и инстаграм инфлуенсъри", даде пример Красимир Коцев.
Добрата новина е, че вече има доста инструменти, които служат за разпознаване на фалшиви видеа и образи.
Само преди дни фалшива снимка на Васил Левски обикали социалните мрежи с бомбастични заглавия и предизвика възторг. Никой обаче не проверяваше фактите около този мним фотос - нито проверява историческото списание, в което снимката уж е публикувана, нито пък предполагаемата дата, на която е направена.
Оказа се, че снимката е направена с изкуствен интелект. Тази заигравка с историческите факти и личности може да е опасна и е нагледен пример за това колко лесно обществото може да бъде подведено.
ФрогНюз