Ветото на президента върху промените на Наказателно-процесуалния кодекс влизат за разглеждане в правната комисия в Народното събрание. Според управляващите мотивите за ветото на президента са “политически”.
Депутатите ще разгледат наново текстовете, които възстановяват Пленума на Висшия съдебен съвет и на правомощието на обвинител номер едно да осъществява методическо ръководство над прокурорите.
Радев бе категоричен, че “широко прокламираната съдебна реформа” е била практически отменена за неопределен период от време през преходни и заключителни разпоредби на НПК. Тези промени бяха приети на 1 февруари. С тях до избирането на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, създадени с измененията в Конституцията, ще продължи да работи сега действащият ВСС и Пленум.
Според приетите текстове до избирането на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, настоящият Висш съдебен съвет продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбите от Закона за изменение и допълнение, чрез Пленум, съдийска и прокурорска колегия.
В мотивите си държавният глава твърди, че с последните изменения и допълнения в основния закон Висшият съдебен съвет бе реорганизиран чрез разделянето му на два съвета – съдийски и прокурорски, а правомощията на главния прокурор и на прокуратурата бяха силно редуцирани.
Румен Радев възразява и срещу наложените ограничения на правото на обвиняемите да се запознаят с доказателствата при определяне на мярка за неотклонение “задържане под стража“.
Управляващото мнозинство заяви преди дни, че няма да бърза с отхвърлянето на ветото и текстовете ще бъдат преразгледани повторно.