НОВИНИ


МВР по повод Св. Валентин: Любовта не се купува и не се преживява онлайн

1 3031 14.02.2024
МВР по повод Св. Валентин: Любовта не се купува и не се преживява онлайн
личен архив

Любовта не се купува и не се преживява онлайн, предупреждават от Министерството на вътрешните работи (МВР) на страницата си във Facebook във връзка със зачестили случаи на изпращане на пари след запознанства в социалните мрежи.


„Всичко започва като една приказка, мислиш си, че си намерил човека на живота си, но накрая може да се видиш разорен. Внимание, романтична измама - тя започва след запознанство в социалните мрежи“, пишат от МВР.

 

В разговора с отсрещната страна се усеща близост с обещания за брак, съвместно съжителство. Човекът отсреща ще ви съобщи, че скоро ще се видите и ще ви накара да живеете с тази мисъл, но задължително ще се появи обстоятелство, което може да се преодолее, ако се изпратят пари. Докато влюбената жертва е в състояние да изпраща средства, комуникацията продължава, обясняват схемата от МВР. Оттам предупреждават, че понякога измамниците прибягват и до друг сценарий, ако по време на интернет „ухажването“ е имало размяна на интимни снимки или видео, те често се използват за изнудване.

 

Най-уязвими към този тип измами са несемейните, живеещи сами хора, без значение дали са мъже или жени, търсещи романтични отношения чрез интернет. По общи наблюдения броят им у нас расте, информират от МВР.

 

Те предупреждават гражданите да не започват комуникация с хора, чиито профили ги представят като привлекателни и сериозни – военни на мисия в чужбина, капитани на кораби, работещи на нефтени платформи.


Не изпращайте ваши злепоставящи ви снимки или записи. Стигне ли се до момент, в който трябва да изпратите пари на човек, с когото сте се запознали по подобен начин, без значение каква е причината, а тя винаги е в резултат на затрогваща история, не го правете, знайте, това е измама, посочват от МВР.

 

От дирекция „Киберсигурност“ към „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) съобщиха в края на миналата година, че получават от 30 до около 50, понякога до 70 сигнала на ден за т.нар. романтични измами. В ГДБОП са се оплаквали жертви, които „плащат половин милион евро, даже и повече“. Жертвите на романтични измами взимат заеми от банки или продават имущество и изпращат парите по сметки в чужбина, посочиха от ГДБОП. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама