НОВИНИ


Георги Ганев: Има сериозно забавяне на инфлационните процеси в България

1 2846 15.02.2024
Георги Ганев: Има сериозно забавяне на инфлационните процеси в България
Георги Ганев, икономист и университетски преподавател Стопкадър: YouTube

"Данните за инфлацията за 2023 г., които излязоха преди около месец, показват, че има сериозно забавяне на инфлационните процеси в България. Днешните излезли данни за БВП за 4-то тримесечие, така условно ако вземем т.нар. имплицитен дефлатор на БВП, ценовото равнище дори излиза на под 2% на годишна база. Т.е. общото БВП ценово равнище в България е нараснало за 4-то тримесечие на 2023 г. спрямо 4-то тримесечие на 2022 г. с под 2%. Това означава, че има дезинфлационни процеси."


Това заяви в ефира на предаването "Денят с В. Дремджиев" икономистът и университетски преподавател Георги Ганев във връзка с икономическата ситуация в страната.

 

По думите му горепосочените дезинфлационни процеси са съвсем очевидни - вече като тренд в България. "С други думи, забавящото се нарастване на заплатите продължава да означава реален ръст, т.е. покупателната способност на тези заплати означава, че е налице реално нарастване", обясни експертът.



"Първото съобщение от НСИ е за БВП за 4-то тримесечие на 2023 г. Това е експресната оценка, която е възможно най-предварителна. За първи път в историята българският БВП за едно тримесечие е над 50 млрд. лв. Само за сравнение, през цялата 2006 г. е 52 млрд, т.е. годината преди влизането ни в ЕС. Сега за едно тримесечие произвеждаме толкова, колкото тогава за цяла година. Разбира се, има инфлация междувременно. Има реално нарастване на годишна база с 1.6%, което ни праща за цялата 2023 г. спрямо 2022 г. някъде на около 1.8%. Това е реалният растеж на БВП. Най-важното за мен е, че продължава на годишна основа капиталообразуването да расте по-бързо от икономиката като цяло с 4.2% за това тримесечие. Това е изключително важно с оглед бъдещата способност на икономиката да расте. Капиталообразуването създава условията за по-нататъшен ръст на производителността", смята специалистът.

 

Ганев каза още, че данните за пазара на труда дават средна заплата за третото тримесечие от над 2100 лв. за страната.



"За цялата 2023 г. средната месечна заплата отива някъде съвсем близо до 2000 лв, което е доста сериозен ръст, със сигурност доста по-бърз от инфлацията. И имаме малък ръст спрямо 4-то тримесечие на предходната година на броя наети лица, които отиват на 2.3 млн. човека. Това също е сравнително добро съобщение с оглед динамиката, в която се намира българската икономика. Да видим дали тези процеси ще продължат. Предстои да видим дали конюнктурата на нашите партньори в Европа ще се пооправи някъде през 2024 г. Сега в момента не е много добра, но ако тръгне да се подобрява към края на годината, естествено това ще го усетим", допълни той.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама