Парламентът уважи ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). За повторното приемане на измененията гласува един депутат „за“, 51 бяха „против“, 134 – „въздържал се“.
На 1 февруари депутатите гласуваха на второ четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които до избирането на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, създадени с измененията в Конституцията, ще продължи да работи сега действащият ВСС и Пленум.
Според приетите тогава текстове до избирането на ВСС и Висш прокурорски съвет, настоящият ВСС продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбите от Закона за изменение и допълнение, чрез Пленум, съдийска и прокурорска колегия. Текстовете предвиждаха още главният прокурор и заместниците му да запазят правомощията си, които бяха отнети с конституционните промени.
Президентът наложи вето върху промените на 12 февруари. Според него широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията е практически отменена за неопределен период от време с приетите преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Държавният глава трърди, че това е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.
Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене на промените в НПК да е пет дни. В хода на разискванията участваха само депутати от опозицията, предаде БТА.
Цвета Рангелова от „Възраждане“ посочи, че с промените в НПК, които са били приети от парламента, съществено се е ограничило правото на обвиняемия и неговия защитник. Директивата, която Министерството на правосъдието транспонира има една цел и тя е даде по-голяма информираност за правата на подсъдимия, отбеляза Рангелова.
Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ (ИТН) заяви, че приемането на въпросните промени е свидетелство за неумението на управляващата „сглобка“ да внася непрекъснато противоконституционни текстове.
Мая Димитрова от „БСП за България“ посочи, че с промените в НПК, управляващите са променили Конституцията със закон, и не са се съобразили с аргументите на опозицията.
ФрогНюз