Парламентът прие на първо четене промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързани с упълномощаването на проектанти. Измененията са внесени от Младен Шишков (ГЕРБ-СДС) и група народни представители. Законопроекта подкрепиха 131 депутати, един беше против и 42 се въздържаха.
Депутатите решиха срокът за предложения между първо и второ четене на промените да бъде 28 дни.
В законопроекта е записано, че физически лица, които упражняват проектантска дейност, трябва да имат образование, отговарящо на държавните изисквания за регулирани професии „инженер в инвестиционното проектиране“ и „архитект“.
С изменения в Закона за Камарата на инженерите и архитектите в инвестиционното проектиране е предложена промяна на кръга лица, които могат да придобият пълна проектантска правоспособност. Предвижда се проектантите с ограничена правоспособност, притежаващи образователно-квалификационна степен „магистър“ по съответната специалност, да могат да придобият пълна проектантска правоспособност, ако имат стаж по специалността, като решението се взима от Управителния съвет на съответната камара.
Чрез измененията в ЗУТ се прецизират и систематизират изискванията, като структурирано се описват документите, които трябва да бъдат представени за издаване на разрешение за строеж без одобряване на инвестиционен проект, посочи вносителят Младен Шишков (ГЕРБ-СДС) при представянето на законопроекта. Създава се дефиниция на понятието „проектно решение“, като министърът на регионалното развитие и благоустройството се задължава в тримесечен срок да отрази съответните промени в наредбата.
Дебатът по промените, предложени от Младен Шишков и група народни представители, започна вчера, но пленарното време не стигна, за да бъдат гласувани на първо четене. Другият законопроект за изменение на ЗУТ, внесен от Министерския съвет, беше оттеглен от вносителя преди разглеждането му в пленарната зала, предаде БТА.
Парламентът прие на първо четене и промени в Закона за насърчаване на заетостта със 135 гласа "за", нито един „против“ и един „въздържал се“. Измененията са внесени от народни представители от „Продължаваме промяната-Демократична България“, ГЕРБ-СДС и ДПС.
Със законопроекта, за намаляване на административната тежест за физическите и юридическите лица, извършващи посредническа дейност и за предприятията, осигуряващи временна работа, се обединяват три регистъра и се надгражда съществуващата в Агенцията по заетостта информационна система в единен централизиран електронен регистър.
Промените са в изпълнение на влезлите в сила от септември 2023 г. разпоредби на Закона за електронното управление за водене на регистри, възложени със закон, в електронна форма. За реализиране на законопроекта не са необходими допълнителни финансови средства.
ФрогНюз