През последните 10 години загиналите на пътя при катастрофа са 21 773 души, това сочи статистиката на МВР, оповестена по повод Световния ден в памет на загиналите при пътни злополуки.
В периода 1990-2009 година ранените при ПТП-та са 168 007. Близо 30 % от тежко ранените остават инвалиди за цял живот. От общия брой на убитите 24 % са деца, юноши и млади хора до 24 годишна възраст. Жертвите – деца и юноши до 17-годишна възраст, са 7 % от всички загинали. 58 на сто от жертвите на пътно-транспортни произшествия са хора в трудоспособна възраст.
В столицата от началото на годината досега жертвите на пътно-транспортни произшествия са 73, а ранените – 1255. От тях деца са 6 от загиналите и 180 от ранените. Най-много сред загиналите са шофьорите – 25, следват пешеходците – 24, пътници – 23. Дните с най-много регистрирани тежки инциденти на пътя са сряда – 184 и петък – 169. Дните с най-много загинали са понеделник – 17, неделя – 14 , събота – 10. Според статистиката най-много катастрофи в София са настъпили в интервала 14-18 часа. Характерни места с концентрация на ПТП са сигнализираните пешеходни пътеки и спирките на градския транспорт, съобщават от МВР.
Само между 3 и 5% от хората използват колани на задни седалки на автомобила, каза Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на застрахованите и пострадали при катастрофи (БАЗК). „Следващата година ще премине под знака на една идея, която искаме да направим всеобхватна – да научим българите да използват колани на задните седалки. Това е много важно, защото между 200 и 300 души годишно загиват в България заради това, че не използват колани на задни седалки. Почти се научихме да използваме колани на предни седалки, но цифрите за коланите на задните седалки са стряскащи”, заяви Тодоров.
„Ние много пъти сме давали различни примери, като това, че при удар на автомобила със скорост 50 км в час, ако човек не си е поставил предпазния колан, това се равнява на падане от петия етаж и уврежданията са почти същите. При скорост от 80 км в час тялото на човек придобива ускорение, равно на тон и половина“, коментира експертът.
Когато през 2000 година започна кампанията, с която да убедим хората да носят колани на предни седалки, тогава бяха около 10% тези, които използват колан на предните седалки. Сега процентът е 80-85. Виждаме, че за 10-годишен период нещата се случват. Сега се надяваме това да стане в по-кратки срокове, защото колкото е важно да имаш колан на предна седалка, толкова е важно да имаш колан на задна седалка, посочи още Владимир Тодоров.
Свещениците от храма „Св. Седмочисленици“ ще отслужат днес панихида за жертвите в необявената война по пътищата. По повод Световния ден в памет на загиналите при пътни злополуки МВР призовава всички граждани, които желаят да отдадат почит към загиналите при пътнотранспортни произшествия, да запалят свещички на прозореца на своя дом точно в 19.30 часа.