НОВИНИ


Парламентът прие законопроект за участие на България в Програмата на ОИСР за Украйна /обновена/

4 3211 16.02.2024
Парламентът прие законопроект за участие на България в Програмата на ОИСР за Украйна /обновена/
скрийншот

Народното събрание ще разгледа ратификации на международни документи и ще гласува на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване измененията на климата. Точките бяха включени в дневния ред по предложение на председателя на парламента Росен Желязков (ГЕРБ-СДС).


Като първа точка от програмата за днес се предвижда депутатите да обсъдят законопроект за ратифициране на Споразумението за участие на България в програмата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за Украйна с доброволен финансов принос в размер на 60 хиляди евро.

 

Втора точка предвижда да бъде обсъден законопроект за ратифициране на Споразумението на участващите сътрудници към Фонда на НАТО за иновации и първо гласуване на промените в Закона за ограничаване измененията на климата. 

Седем министри ще участват днес в парламентарния контрол от 11 часа.

 

Това са министрите Румен Радев, Димитър Илиев, Калин Стоянов,  Андрей Цеков, Атанас Славов, Юлиян Попов и Кирил Вътев.



Поради ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват премиерът Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел, министрите Асен Василев, Кръстю Кръстев, Милена Стойчева, Тодор Тагарев.

 

По традиция  в дните около годишнината говорим много за Апостола на свободата, анализираме, обобщаваме, прокламираме. Това заяви в декларация Ванина Вецина от "Продължаваме промяната-Демократична България".

Поводът са 151 години от обесването на Васил Левски, които ще се навършат тази година на 18 февруари. 



Смятам, че трябва да му отдадем почит, взирайки се в себе си и откривайки в неговите думи собствените си дела, посочи Вецина. Всеки от нас има свой прочит на „Аз съм посветил себе си на Отечеството още от 61-во (лето) да му служа до смърт и да работя по народната Воля“, допълни тя, цитирайки думи на Левски.

 

В наше време героизмът и саможертвата имат други измерения, но смисълът остава същият, според депутата. Колко от нас ще постигнат цели, с които ще бъдат запомнени, попита Вецина. И призова да не чакаме дати като 18 февруари, за да си спомняме за народните идеали. По-често трябва да слушаме Левски, трябва да се постъпва зряло, посочи още Вецина. 

 

Народният представител от БСП Иван Ченчев прекъсна темата за доставките на оръжия до Украйна и поиска няколко секунди за друг важен казус.

 

"Спомняте си, че направих декларация за Стела Енева, която трябваше да е със спряна пожизнена награда, за да отиде на олимпиада и да се бори за медал. Енева взе квота, но вече е със спряна пожизнена награда.

Дайте другата седмица да вкараме точка за финансиране на Стела Енева. Така разбирам, че трябва да процедираме", посочи той. 

 

Ченчев заговори и за важността от построяването на детска болница и апелира към депутатите да започнат да работят по повече теми, свързани с българските граждани, а не украинските. 

 

Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков поиска изказване по темата. 

 

"Помощта на Украйна е израз на европейска солидарност, но е нищожна спрямо това, което държавата ни получава възмездно. Това, което даряваме е малка част. България печели ужасно много. Нашата военна индустрия е на ниво, което безпрецедентно. Това е работа за производителите, добавена стойност за икономиката и на всеки е ясно какви са постъпленията в хазната. Да спекулирате и да противопоставяте помощта за Украйна с детски болници е абсолютен популизъм", разкри Божанков. 

 

"Призовах ви да решаваме повече български проблеми. Г-н Божанков, нито един народен представител в тази зала не знае какво даваме на Украйна.

 

Вие знаете ли? Комисията по отбрана не можа да каже. Вие знаете ли го и ако го знаете - кажете го. Ние не знаем колко процента от старото е дадено, колко има сега.

 

За Украйна може да взимаме решения на тъмно, а когато говорим за детска болница е популизъм. Понеже там умирали хора и сме европейци. Не мога да повярвам каква е тезата ви. Популизъм било да говорим за детска болница. Ще говорим, докато не направим детска болница. От 2001 година се говори за това. 

 

Вие имате тези, опозицията има тези. Вашите тези са европейските, а явно на опозицията са популизъм. Ако излезете извън тази зала, темите на опозицията са тези на хората", отговори Ченчев. 

 

"Популизмът се състои в това - една бедна България помага на една богата Украйна, даваме пари, а имаме нужда от пари за детска болница. Популизъм е, защото ускорихме този проект. Вие противопоставяте тия неща. Аз казвам фактите.

 

България получила много повече средства, отколкото е дарила. Над 7 млрд. е получила индустрията ни - работни места, данъци. Ако държавата ни иска да получава средства по ПВУ, България ще бъде сред първите държави в реконструкцията на Украйна", опита се да обясни Божанков, цитиран от Novini.bg. 

 

Народното събрание прие на първо четене законопроект за ратифициране на Споразумението за участие на България в Програмата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за Украйна с доброволен финансов принос в размер 60 000 евро. Законопроектът бе гласуван със 121 гласа „за“,  42 – „против“, четирима – „въздържал се“.

В доклада на комисията по външна политика се посочва, че Програмата на ОИСР за Украйна има за цел да подпомогне усилията на страната в процеса на реформи по пътя ѝ към членство в ЕС и ОИСР. Посочва се, че дейностите и мерките, заложени в Програмата, са на обща стойност 16,5 млн. евро за целия четиригодишен период.

 

Предвижда се финансирането да бъде изцяло с доброволни вноски от страните членки на ОИСР, кандидати за членство и партньори, които имат желание да я подкрепят.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама