Парламентът ще разгледа две проекторешения за провеждане на преговори с потенциален строител на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй"- на ГЕРБ-СДС-ДПС и на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ). Вчера предложението за включването на извънредната точка не беше прието.
С гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН за разглеждане в зала влезе отхвърленият вчера проект за решение за провеждане на преговори с потенциален строител на нова ядрена централа на одобрена площадка в АЕЦ "Козлодуй" с технология AP-1000. Вносители са са Делян Добрев от ГЕРБ - СДС и Станислав Анастасов от ДПС.
Заедно с него в дневния ред с гласовете на ГЕРБ - СДС, ПП - ДБ и ДПС беше включен още един проект на решение - на депутати от ПП ДБ - за продължаване на процедурата по подбор и преговори с потенциален строител във връзка с изграждане на 7 и 8 блок на площадка 2 на АЕЦ "Козлодуй" отново с технология AP-1000.
Депутатите гласуваха в дневната си програма и още една точка - повторно гласуване на оспорените от президента Румен Радев изменени в Наказателно-процесуалния кодекс.
След това ще започне парламентарният контрол, който ще продължи 3 часа. В него трябва да участват премиерът Николай Денков, вицепремиерът и външен министър Мария Габриел и министри.
От "Възраждане" поискаха в залата да бъдат извикани изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности" ЕАД и министърът на енергетиката Румен Радев.
Министърът ще бъде уведомен за дискусията, увери председателят на парламента Росен Желязков, след което от "Възраждане" поискаха 30 минути почивка. Желязков обяви 15 минути прекъсване.
В крайна мсетка днес Народното събрание възложи в срок до 15 април т. г. да се проведат преговори между "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" ЕАД и "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" (Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd.), включен в кратката листа на потенциални строителни фирми за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрена централа на одобрената площадка в Козлодуй, с технология АР1000.
Също така, след повторно обсъждане парламентът прие на второ четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). До новото гласуване на текстовете се стигна, след като държавният глава Румен Радев наложи вето, а народните представители го уважиха.
След това започна парламентарен контрол.
Видео от заседанието, гледайте тук: