Национално споразумение за регулиране на надомния труд в България и Национално споразумение за осъществяване на дистанционна работа в България беше подписано в Министерски съвет, информира „Фокус”.
Според постановленията работещите надомна работа ще бъдат с трудови договори, ще плащат осигуровки и ще им се зачита трудов стаж.
Двата документа бяха подписани от представители на организациите на работниците и служителите и национално представителните организации на работодателите, в присъствието на премиера Борисов и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Споразуменията са разработени в изпълнение на решение на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) по повод приемане на антикризисни мерки, между които и постигането на двустранни споразумения, и Решение на Министерския съвет от 2009 г. относно “българска “пътека” за постигане на по-добра гъвкавост и сигурност на пазара на труда 2009-2011 г.”
В България като че ли преобладава мнението, че надомната работа и неформалната заетост като цяло, е остаряла форма на труд, която не е част от модерната политика. Това показва аналитичен доклад за състоянието и проблемите на надомните работници в България на КНСБ.
Данните от изследвания в Европа и света обаче сочат, че този начин на труд има трайно присъствие. У нас са анкетирани 525 надомни работници в 10 района на страната.
51. 2 % от анкетираните са на възраст 50-65 години. Една част са пенсионери – 15.18 %.
Най-голям брой хора се занимават с видовете труд по списъка на занаятите – 52 %.
55.05 % сами произвеждат и реализират продукта.