НОВИНИ


"Тези, които трябва да спрат да стрелят, са агресорите". Светият престол настоява за спиране на огъня в Украйна

2 3024 12.03.2024
БГНЕС

Първото и най-важно условие за преговори за прекратяване войната в Украйна е Русия да преустанови агресията си, заяви в интервю за италиански вестник човек номер две в йерархията на Ватикана след папа Франциск, цитиран от Ройтерс.


Кардинал Пиетро Паролин, държавният секретар (външният министър - бел. ред.) на Ватикана, подчерта пред ежедневника "Кориере дела сера", че Светият престол настоява за спиране на огъня, "като преди всичко, тези, които трябва да спрат да стрелят, са агресорите".

 

Припомняме, че вчера украинското Външно министерство извика папския нунций (посланика на Ватикана в Киев - бел. ред.), за да изрази "разочарованието си" от изказването на папа Франциск, че Украйна трябва "да покаже куража да развее бялото знаме" и да започне преговори с Русия за край на продължаващата вече две години война.



Изказването на римокатолическия духовен лидер, което беше част от интервю, взето миналия месец, но излъчено едва в събота, генерира разнопосочни реакции от страна на НАТО и Кремъл.

 

В стремежа си да внесе спокойствие в обстановката и да разясни думите на Франциск, Паролин изтъкна, че папата е искал "да създаде условия за дипломатическо решение, което да позволи да бъде постигнат справедлив и траен мир".

 


Според кардинала е "очевидно", че за тази цел двете страни трябва да седнат на масата на преговорите, а първото и най-важно обстоятелство, за да се случи това, е "да бъде сложен край на агресията".

 

След това давайки ясно да се разбере, че под агресор има предвид режима на Кремъл, Паролин заяви, че "отприщената срещу Украйна война не е резултат от някакво природно бедствие", а от конкретни човешки решения.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама