Руският президент Владимир Путин почти сигурно не иска пряка конфронтация с НАТО и ще се ограничи до асиметрични мерки. Това се посочва в доклад на разузнавателната общност на САЩ, публикуван от Сената.
Американската разузнавателна общност е единодушна, че войната срещу Украйна се е превърнала в големи проблеми за Русия, но тя все още остава солиден и способен противник, стреми се да смекчи последиците от санкциите за икономиката си и укрепва връзките с ключовите противници на САЩ и Запада като Китай, Иран и Северна Корея, което е голямо предизвикателство за Запада.
Съгласно изводите на разузнавателната общност Кремъл почти сигурно не цели пряка военна конфронтация с НАТО и ще се ограничи до "асиметрични дейности", които според нейните изчисления няма да преминат тази граница.
"Президентът Владимир Путин вероятно вярва, че Русия е осуетила опитите на Украйна да си върне значителни територии, че неговият разчет за победа в тази война работи и със Запада, в частност американската помощ за Украйна е ограничена, особено на фона на войната между Израел и Хамас", става ясно от текста.
Специалистите от американското разузнаване посочват, че тясното икономическо сътрудничество с Пекин осигурява на Русия голям пазар за продажба на енергия и други ресурси, по-голяма защита от бъдещи санкции и силен партньор за противопоставяне на САЩ.
Русия е успяла да пренасочи значителен дял от своя морски износ на петрол и е вероятно голяма част от него да се продава на цени, по-високи от тавана на цените на Г-7, благодарение на сътрудничеството с незападни партньори.
Разузнаването предполага, че Москва няма да спре да използва "всички налични ресурси на държавната" власт, за да прокарва своите интереси и да се опитва да подкопае влиянието на САЩ и техните съюзници, въпреки че е откъсната от западните пазари и технологии и бягството на "човешки капитал" ще бъде предизвикателство.