НОВИНИ


Какви данъчни облекчения ползваме с подаване на годишна декларация в НАП

0 3366 22.03.2024
Какви данъчни облекчения ползваме с подаване на годишна декларация в НАП
личен архив

Над 270 000 физически лица декларираха доходите си, придобити през 2023 г., от началото на данъчната кампания – 10 януари до момента. От тях 156 000 избраха да подадат предварително попълнената данъчна декларация, която е достъпна в Портала за електронни услуги от 12 март. Повече от половината от данъкоплатците са заявили ползването на различни данъчни облекчения, като са попълнили Приложение № 10 от формуляра по чл. 50 от ЗДДФЛ.


Физическите лица, получили облагаеми доходи през 2023 г., имат възможността да намалят данъчната си основа с предвидените в закона данъчни облекчения, напомнят от НАП. Ако след ползването им се формира сума за възстановяване, тя се изплаща в срок от 1 месец след подаването на декларацията. Важно условие за ползване на данъчните облекчения е към датата на подаване на годишната данъчна декларация лицата да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.

 

От НАП съветват гражданите, преди да заявят ползването на данъчно облекчение, да проверят с персонален идентификационен код (ПИК) данъчно-осигурителната си сметка онлайн за наличието на задължения, за да избегнат неудобства.





И тази година най-висок интерес има към данъчното облекчение за деца и за деца с увреждания, поради запазване на по-високия размер на сумите, които се приспадат от годишните данъчни основи за 2023 г. В зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година, те ще получат съответно до 600 лв. за едно дете, до 1200 лв. за две и до 1800 лв. за три и повече деца. За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.

За поредна година гражданите могат да се възползват и от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2023 плащания за труд в общ размер до 2000 лв. За целта е необходимо собствениците да разполагат с документи, удостоверяващи плащането за труд.

 

Младите семейства могат да намалят годишната си данъчна основа с лихвите, заплатени през годината по първите 100 000 лева от главницата по ипотечен кредит за закупуване на жилище. За да ползват това данъчно облекчение, те трябва да са съпрузи, поне единият от тях да не е навършил 35 години към датата на сключване на договора за ипотека и жилището да е единствено за семейството.





Друго облекчение, от което могат да се възползват данъкоплатците, е за намалена работоспособност. То е за лица с 50 и над 50 на сто инвалидност и им дава възможност да намалят данъчната си основа със 7920 лв.

 

С направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто може да се намали сумата от годишните данъчни основи. Тази сума може да бъде намалена в общ размер до 10 на сто и за лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки „Живот“.

 

Данъкоплатците, които през годината закупуват осигурителен стаж при пенсиониране, също могат да намалят данъчната основа с размера на направените вноски.

 

Лицата, които през 2023 г. са правили различни дарения, като например на болници, социални домове, БЧК, за култура и други, имат възможност да намалят данъчната си основа с общо до 65%, след като приложат към годишната данъчна декларация копия на документи, удостоверяващи статута на лицето, което получава дарението, и че то е получено.

Условията за ползване на всяко едно от данъчните облекчения са подробно описани в сайта на НАП, YouTube канала и Фейсбук страницата на приходната агенция. Информация по тези въпроси може да се получи и от Информационния център на НАП на телефони: 0700 18 700 и 02 9859 6801, както и на имейл infocenter@nra.bg.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама