НОВИНИ


Руслан Трад: Проблемите продължават да са не в украинската армия, а в нейните съюзници

1 2836 22.03.2024
Руслан Трад: Проблемите продължават да са не в украинската армия, а в нейните съюзници

"Неадекватното възприемане на Руската федерация и като цяло на руската история от страна на Запада, води до задънена улица и играе лоша роля на западните столици. Някои дипломати още вярват, че Путин, Вучич или някой друг от тази страна на барикадата, могат изведнъж да се променят и да искат спиране на напрежението, на военните действия и преговори. Преговорите, такива, каквито си ги представят някои политици в ЕС, не съществуват и никога не са били възможност, в която Москва е вярвала".


Руслан Трад, журналист, Facebook. Заглавието е на редакцията на ФрогНюз.

 

Тази нощ руските военновъздушни сили нанесоха масиран комбиниран удар с ракети и дронове по енергийната инфраструктура на Украйна като отговор - според съобщенията на Кремъл - на съучастието на Киев в атаките на руски бунтовници в Белгород и нападенията върху руски рафинерии.





В нападението бяха включени 151 видове оръжия:


- 63 ирански ударни дрона "Шахед";
- 12 балистични ракети "Искандер-М";
- 40 крилати ракети Х-101/X-555;
- 5 крилати ракети Х-22;
- 7 ракети Х-47M2 "Кинжал";
- 2 управляеми ракети Х-59;
- 22 противовъздушни ракети С-300/С-400.


От 151 единици, 92 бяха свалени - 55 дрона, 35 крилати ракети Х-101/X-555 и двете ракети Х-59. Останалите ракети и дронове нанесоха сериозни щети на редица електроцентрали. Харков, Днепър, Кривой Рог и редица други градове са засегнати и има прекъсване на водоснабдяване и електричество. Беше засегнат и язовира в Днепър, който е сред най-големите в Европа.


Въпреки че Руската федерация вече официално обяви, че този удар е отмъщение за Белгород, данните от терен показват друго:


- Руската федерация не прави нищо особено, за да защити жителите на Белгород, който все още е подложен от три до шест пъти дневно на ракетни удари.

 

Руските бунтовници все още са на територията на региона и местната администрация евакуира селища; едно от тях, Козинка, беше подложено и на обстрел от руската армия, въпреки че все още има цивилно население там;


- 24 часа преди масираното нападение, Руската федерация нанесе масиран ракетен удар по Киев, но всички ракети бяха свалени от ПВО;


- Армията на Руската федерация отдавна не е извършвала масирани ракетни удари, тъй като военната промишленост не може да се справи със заявките и се пестят ракети. Белгород е просто информационен повод;





- Украйна вече има опит в бързото възстановяване на енергийната инфраструктура след руски удари, но този удар е причина да се засили противовъздушната отбрана.


Проблемите продължават да са не в украинската армия, а в нейните съюзници. Европейският съюз обсъжда начини за увеличаване на покупките на оръжия и боеприпаси за Украйна, но не може да стигне до общо решение относно използването на замразените руски средства - Австрия, например, се противопоставя активи да бъдат използвани за оръжия за Украйна, обосновавайки се с т.нар. "неутралност". Сега Брюксел има основателна причина - ако, разбира се, успее да се пребори с приятеля на Владимир Путин, Виктор Орбан и присъединилата се към него Словакия, която в момента под лидерството на новото проруско правителство прокарва закони, ограничаващи гражданското общество по образец на руския закон за регистрация на чужди агенти.


За САЩ този удар може да е възможност да се уверят, че колкото по-дълго отлагат помощта за Киев и забавянето на Кремъл, толкова по-голяма е вероятността за ескалация и от двете страни. (Но пък тази сутрин пристигнаха новините за натиска на Вашингтон върху Киев да озапти ударите си по руски рафинерии.)


Това, което е видно към момента е, че Украйна ще продължи да удря руски обекти и да подкрепя руските бунтовници, а Руската федерация ще продължи да удря язовири и друга критична инфраструктура.


Всеки ден война извежда конфликта на ново, по-агресивно ниво, което ще бъде много трудно да се понижи.





Неадекватното възприемане на Руската федерация и като цяло на руската история от страна на Запада, води до задънена улица и играе лоша роля на западните столици. Някои дипломати още вярват, че Путин, Вучич или някой друг от тази страна на барикадата, могат изведнъж да се променят и да искат спиране на напрежението, на военните действия и преговори. Преговорите, такива, каквито си ги представят някои политици в ЕС, не съществуват и никога не са били възможност, в която Москва е вярвала.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама