Воайорството в интернет или страстта към клипове с реални хора, заснети със скрита камера, е новата мода сред учениците, която на път да измести дори дрогата. Това съобщи Иван Иванов, социален психолог от Нов български университет, по време на международната конференция „Нови медии, нови наркотици, нови зависимости”, която се проведе в София.
Социални мрежи като Facebook ("Фейсбук") и Twitter („Туитър") са новите модерни зависимости за младите хора, пише в новия си брой в. Монитор. Ако доскоро в обществото се говореше за наркозависимост, днес спокойно можем да говорим и за киберзависимост, добави той и обясни, че срещу това предизвикателство родителите и учителите трудно могат да се борят, тъй като повечето от тях не са в крак с новите технологии и това ги дискредитира в очите на тийнейджърите и дори на децата.
Шопингтерапията на практика не разтоварва, тя придобива епидемични размери и също е зависимост. Съществува и маркова зависимост, според която по производителя на дрехите и предметите околните съдят за социалния ти статус, каза още Иван Иванов и добави, че психолозите в цял свят вече причисляват към зависимостите и мобилните телефони.
Възрастта на пристрастените към тежката дрога младежи пада, най-младият, лекуван от наркомания е 13-годишен, съобщиха още експерти по време на конференцията вчера. Най-масово употребяваният наркотик сред учениците обаче остават амфетамините.
Между 315 000 и 330 000 души на възраст между 15 и 60 години са взимали наркотици поне веднъж през живота си. От тях 88-90 на сто са във възрастовата група от 15 до 34 години, показват данни от националния годишен доклад на Национален фокусен център за наркотици и наркомании.
Проучване на Европейския център за наблюдение на дрогата и подобните й вещества пък показва, че 1,9% от населението на възраст от 18 до 60 години у нас са взимали поне веднъж в живота си такива вещества, което прави около 85 000-90 000 лица. Близо 1/3 от тях (около 27 000-30 000 души) са употребявали от тях пет пъти през последните 30 дни, което прави между 2000 и 3500 души. (Монитор)